Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Video Cum ne protejează legea banii din Pilonul 2

Specialistul economic al Observator, Iancu Guda, vorbește despre siguranța Pilonului II de pensii.

de Iancu Guda

la 13.11.2025 , 11:44

Apar întrebări legate de falimentul administratorului. Dacă poate să dea faliment sau fondul este posibil să fugă cu banii sau din rea intenție sau fraudă? Și cât de sigur este pilonul 2? Haideți să vedem ce spune legea. Avem două legi esențiale: legea 411/2004 și legea numărul 23/2007. Ambele au fost amendate, inclusiv recent cu niște modificări.

Pot da fondurile faliment?

Nu. Doar administratorul care gestionează banii de pensie poate să dea faliment. Dar el este separat de banii noștri, care sunt ai noștri, din fond. Așa că dacă administratorul este afectat de un faliment, fondul - banii noștri nu se pierd.

Articolul continuă după reclamă

Pentru că vorbim de 170 miliarde de lei, bani care sunt administrați de 7 companii. Și vreau să vă explic că nici nu ne interesează ce se întâmplă cu aceste companii. Banii noștri de pilon 2 sunt siguri. De ce? Pentru că administratorul chiar nu poate fugi cu banii. Deoarece banii lui sunt separați de banii fondului, tranzacțiile sunt deja făcute, a cumpărat titluri, obligațiuni, acțiuni. Și este o terță parte din afara grupului financiar al administratorului care verifică toate tranzacțiile cu banii.

Este imposibil să scoată banii pentru că avem obligații de raportare, transparență, auditor. Și este o terță parte din alt grup care îi răspunde solidar. Se cheamă banca depozitară. Deci dacă ai banii la un administrator de pensii private, el face tranzacții verificate printr-o instituție financiară terță. Și toate aceste șapte companii care sunt în sistemul privat de pensii din România sunt de fapt companii internaționale, globale și cea românească, care sunt solide și au trecut impecabil.

Un alt element de siguranță conform legii este că principalul, contribuția, ce dăm noi, minus comisioane de administrare, este garantat. Există pentru aceasta un fond de garantare a drepturilor de pensie și administratorii consideră provizioane tehnice în cazul în care valoarea titlului de stat fluctuează sub acest plafon de contribuție. Dar nu se întâmplă că oricum valoarea notății de fond este 36 și acum și-a pornit de la 10. Deci a crescut de 3,6 ori. Nu are cum să fie mai jos, iar contribuțiile reprezintă două treimi din banii, din pilon, o treime reprezintă câștig.

De ce este important Pilonul II?

Dar chiar dacă s-ar întâmpla un tsunami financiar pe piețele financiare, există acest fond de garantare care ne asigură că cei care sunt la pensie își vor primi contribuțiile nu mai jos de atât. Există depozitari, există auditor și actuar care verifică toate aceste tranzacții și că se fac în legalitate. Deci este cel mai sigur sistem financiar posibil. De aceea vă spun că este o soluție extraordinar de bună, pilonul 2.

Pilonul 2 este important și că stimulează lichiditatea la Bursa de Valori București, tranzacționează banii aceștia la bursă, finanțează statul și companiile listate. Hidroelectrica jumătatea a fost vândută prin investiții făcute de acești bani. 8 milioane de români au banii inclusiv în Hidroelectrica. Este un stabilizator al pieței de capital, pentru că investesc pe termen lung și finanțează companiile și se dezvoltă economia. 

Iancu Guda Like

Iancu Guda este specialistul economic al Observator pe toate evenimentele cu impact financiar din România şi nu numai.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
Prețurile pentru sărbători v-au schimbat lista de cumpărături?
Observator » IQ Financiar » Cum ne protejează legea banii din Pilonul 2