Observator » Sănătate » Pacientul cu suspiciuni de coronavirus din Satu Mare nu ar avea simptomele bolii

Pacientul cu suspiciuni de coronavirus din Satu Mare nu ar avea simptomele bolii

Simona Vasiac | Timp citire: 1 minut
Publicat la 16.02.2020, 08:54 | Modificat la 16.02.2020, 13:42

Virusul ucigaş impune, în continuare, stare de alertă la orice suspiciune. Aseară, un bărbat din Satu Mare a fost internat de urgenţă. Suspectul s-a întors recent din Italia, acolo, unde a lucrat în bucărăria unui restaurant chinezesc şi, implicit a intrat în contact cu un mai mulţi chinezi. 

  • Pacientul s-a întors recent din Italia.
  • Bărbatul spune că a fost în contact cu chinezi.

Virusul ucigaş impune, în continuare, stare de alertă la orice suspiciune. Aseară, un bărbat din Satu Mare a fost internat de urgenţă. Suspectul s-a întors recent din Italia, acolo, unde a lucrat în bucărăria unui restaurant chinezesc şi, implicit a intrat în contact cu un mai mulţi chinezi. 

Bărbatul s-a prezentat la Urgenţe cu febră mare, însă a mai declarat că nu ştie ca persoanele din China să fi avut virusul ucigaş. Preventiv, pacientul a fost pus în carantină şi s-au luat măsurile specifice protocolului, iar medicii au dispus transportarea şi izolarea lui la Secţia de Boli Contagioase a Spitalului Judeţean.

Acolo i se vor face analize suplimentare şi va fi ținut sub monitorizare permanentă, însă conform investigaţiilor preliminare, medicii specialiști NU au găsit nicio tulpină a virusului.

Articolul continuă după reclamă