Observator » Ştiri sociale » Calculatoarele lente ne îmbolnăvesc de nervi!

Calculatoarele lente ne îmbolnăvesc de nervi!

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 22.01.2014, 12:36 | Modificat la 22.01.2014, 14:35

Calculatoarele care merg mult prea încet ne pot mânca chiar şi o lună din viaţă doar aşteptând să se pornească. Pe lângă faptul că nu este deloc recomandat pentru ochi şi spate, un calculator lent creşte şi nivelul de stres.

 Un sondaj recent arată că oamenii pierd în medie două ore pe săptămână din cauza vitezei mici a calculatorului, lucru care îi oboseşte mai mult decât ar trebui.

Pe lângă asta, un alt dezavantaj ar fi că utilizatorii sunt împiedicaţi să se dedice altor activităţi, benefice pentru sănătate.

Lucrând un an la un calculator nu destul de puternic, utilizatorul pierde mai mult de o lună aşteptând să pornească, să deschidă anumite programe sau să realizeze alte lucruri care se fac de obicei rapid.

Articolul continuă după reclamă

sursă:metronews.fr