Observator » Ştiri sociale » Covid-19 a crescut calitatea aerului în marile orașe din România

Covid-19 a crescut calitatea aerului în marile orașe din România

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 07.04.2020, 16:37 | Modificat la 07.04.2020, 17:21

Izolarea obligatorie are un efect pozitiv asupra naturii şi asta se vede şi în calitatea aerului pe care îl respirăm. Staţiile de monitoizare a calităţii aerului înregistrează valori cum rar se întâmplă.

Izolarea obligatorie are un efect pozitiv asupra naturii şi asta se vede şi în calitatea aerului pe care îl respirăm. Staţiile de monitoizare a calităţii aerului înregistrează valori cum rar se întâmplă.

Acum ne putem da seama cât de mult contribuie comoditatea de a ne deplasa oriunde cu maşina la otrăvirea aerului pe care îl respirăm.

Filmele văzute la cinema, socializarea la cafea în mall sau sesiunile lungi de shopping sunt, pentru moment, doar amintiri. Dar asta înseamnă şi cheltuieli mai mici.

Articolul continuă după reclamă

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Potrivit unui studiu, aproape jumătate dintre români îşi menţin cheltuielile la un nivel minimal. Iar una din patru persoane are deja cămara plină de provizii. În plus, cheltuielile pentru transport sunt aproape de zero.

Economia în vreme de izolare o simte din plin şi Adina. Tânăra mamă găteşte zilnic acasă pentru familia ei.

Pe acelaşi subiect

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Un alt lucru pe care l-au mai învăţat românii este să cumpere online. Chiar şi alimente. Iar consultanţii financiari ne învaţă cum să ne drămuim şi mai bine banii pe care îi avem.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Din cauza restricţiilor impuse, aproape 1 din 4 români au suferit deja o reducere a veniturilor. 4% chiar şi-au pierdut locul de muncă, iar 7% au intrat în șomaj tehnic.