Observator » Ştiri sociale » Deputații Comisiei de Muncă au RESPINS MAJORAREA salariilor demnitarilor

Deputații Comisiei de Muncă au RESPINS MAJORAREA salariilor demnitarilor

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 16.01.2017, 19:43 | Modificat la 16.01.2017, 20:45

Comisia de muncă a respins ordonanţa de urgenţă prin care Gabi Oprea a crescut salariile primilor oameni în stat. Salariile preşedintelui, premierului, miniştrilor, dar şi a altor demnitari de rang înalt vor reveni acum la nivelul de dinainte de ordonanţă.

Comisia de muncă a respins ordonanţa de urgenţă prin care Gabi Oprea a crescut salariile primilor oameni în stat. Salariile preşedintelui, premierului, miniştrilor, dar şi a altor demnitari de rang înalt vor reveni acum la nivelul de dinainte de ordonanţă.

Cel mai mult vor scădea salariile preşedintelui României, al prim-ministrului şi ale preşedinţilor celor două camere ale Parlamentului. Ei vor primi jumătate din lefurile pe care le iau în prezent, adică mai puţin cu 10 mii de lei pe lună.

Preşedintele României 21.540 de lei - 9.267 de lei

Articolul continuă după reclamă

Prim-ministrul României 21.540 de lei - 9.267 de lei

Vicepremierul României 20.000 de lei - 8.269 de lei

Miniştrii 19.055 de lei - 7.627 de lei

Pe acelaşi subiect

Preşedintele Senatului 21.540 de lei - 9.267 de lei

Preşedintele Camerei Deputaţilor 21.540 de lei - 9.267 de lei