Observator » Ştiri sociale » El e PRIMUL om care va fi îngropat pe MARTE

El e PRIMUL om care va fi îngropat pe MARTE

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 06.12.2014, 12:39 | Modificat la 06.12.2014, 15:11

Și-a dorit dintotdeauna să ajungă pe planeta roșie. Acum, visul lui va deveni realitate: va fi îngropat pe Marte, după ce va muri

Și-a dorit dintotdeauna să ajungă pe planeta roșie. Acum, visul lui va deveni realitate: va fi îngropat pe Marte, după ce va muri

Ray Bradbury, autorul de romane SF a lăsat familiei instrucțiuni precise în acest sens.

“Vreau sa fiu îngropat pe Marte”, a declarat el. Bradbury a identificat și un loc anume, “craterul Chicago Abyss”.

Articolul continuă după reclamă

„Eu voi fi primul mort de pe Marte, deși nu intenționez să mor curând. Vreau să mai trăiesc mult timp de-acum înainte: aștept să împlinesc 100 de ani”, a explicat scriitorul.