Observator » Ştiri sociale » Epidemia de rujeolă scapă de sub control! În Harghita au fost depistate peste o sută de cazuri noi

Epidemia de rujeolă scapă de sub control! În Harghita au fost depistate peste o sută de cazuri noi

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 05.07.2017, 12:41 | Modificat la 05.07.2017, 12:54

Epidemia de rujeolă a fost scăpată de sub control. Peste 100 de cazuri noi de rujeolă au fost înregistrate acum şi în judeţul Harghita, majoritatea de etnie romă, au fugit din unitate fără să primească tratament.

Epidemia de rujeolă a fost scăpată de sub control. Peste 100 de cazuri noi de rujeolă au fost înregistrate acum şi în judeţul Harghita, majoritatea de etnie romă, au fugit din unitate fără să primească tratament.

Alarmant este faptul că jumătate din pacienţii internaţi la spitalul din Odorheiul Secuiesc, majoritatea de etnie romă, au fugit din unitate fără să primească tratament.

Până la ora actuală au fost externaţi din spital 71 de persoane cu rujeolă, şi incă sunt internaţi 36 de pacientţi la secţia de boli infecţioase din Odorheiu Secuiesc.

Articolul continuă după reclamă

Epidemia a pornit dintr-o localitate numită Beteşti, unde locuiesc în câteva case un număr mare de oameni din comunitatea de romi, care  nu sunt vaccinaţi. Unii dintre iei nici buletin nu au.

La momentul actual este carantină la secţia de boli infecţioase şi sunt restricţii în spital la vizitarea bolnivilor.

Regulile însă, nu sunt respecatate de rudele celor internaţi la boli infecţioase.

Pe acelaşi subiect

Până în acest moment, 31 de persoane au decedat, de la debutul epidemiei, în 30 septembrie 2016. Numărul total al îmbolnăvirilor a ajuns la 7.491.

Judeţele cele mai afectate sunt Timiş, Arad, Dolj, Caraş-Severin, Bihor, Cluj, Călăraşi, Satu Mare, Vaslui, Galaţi şi Murşes. Un caz a fost înregistrat şi în Bucureşti.