Observator » Ştiri sociale » Iaşiul intră în scenariul verde. Ce restricţii vor mai fi ridicate

Video Iaşiul intră în scenariul verde. Ce restricţii vor mai fi ridicate

Clara Mihociu | Timp citire: 1 minut
Publicat la 30.04.2021, 14:30 | Modificat la 30.04.2021, 14:31

Veşti bune pentru ieşeni. De sâmbătă oraşul intră în scenariul verde. Decizia Comitetului Județean pentru Situații de Urgență vine după ce rata de infectare a scăzut sub 1,5 la mia de locuitori. Dacă trendul descrescător al incidenței se va menține, restaurantele şi cafenelele vor putea funcţiona la interior la capacitate mai mare, de 50%.

  • Iaşiul intră în scenariul verde

Pentru că în ultimele două săptămâni rata municipiului Iaşi a scăzut considerabil, începând cu data de 1 mai, Iaşiul intră în scenariul verde. Vineri a fost o rată de infectare de 1.37 la mia de locuitori, după ce toată săptămâna nu a trecut de 1.45 la mia de locuitori. 

Aşadar, vor putea funcţiona cafenelele şi restaurantele la o capacitate de 50% şi tot la jumătate din capacitate vor funcţiona şi sălile de spectacole, dar şi cele de cinema. Dacă până acum doar în proporţie de 30% puteau fi ocupate locurile în acestea, de mâine va fi o capacitate mai mare, lucru care îi bucură pe ieşeni, mai ales că este o veste bună în preajma sărbătorilor pascale. 

Este a doua oară când Iaşiul intră în scenariul verde, dar autorităţile îi sfătuiesc pe toţi să respecte în continuare regulile pentru a nu reveni la un scenariu cu mai multe restricţii. Să poarte masca de protecţie şi să păstreze distanţa. 

Articolul continuă după reclamă