Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Medic suspendat din functie pentru malpraxis, la Slatina

Medicii a caror nepasare si ignoranta ii duc pe pacienti la un pas de moarte platesc pentru greseli. Doctorul din Slatina acuzat ca nu a ingrijit corect bratul unui copil si a provocat paralizarea membrului a fost suspendat din functie.

de Redactia Observator

la 03.07.2013 , 20:44

El nu mai poate profesa pana la finalizarea anchetei. Intre timp, baiatul se recupereaza, dar nimeni nu stie daca isi va mai putea folosi vreodata mana.

A trecut o saptamana de cand parintii lui Tavi si-au adus copilul la Bucuresti. Era ultima speranta pentru ca baiatul sa isi mai miste vreodata mana.

Acum, ca si atunci, parintii asteapta explicatii. Il acuza de malpraxis pe medicul care l-a vazut prima data pe copil. Si nu sunt singurii. Conducerea spitalului Slatina a decis suspendarea doctorului Mircea Tusciuc.

Vezi și

Tavi se juca in poarta casei atunci cand a cazut si si-a rupt mana. Se intampla pe 10 mai. In aceeasi zi, a ajuns la spitalul din Slatina. Acolo, doctorul Tusciuc il vede pe copil si hotaraste sa ii imobilizeze bratul. E decizia care avea sa ii schimbe viata lui Tavi. Trei saptamani mai tarziu, copilul scapa de atele, dar nu isi mai poate misca mana.

Acum trei ani, acelasi medic a fost acuzat de malpraxis de parintii unui copil care a facut septicemie. Astazi, medicul a fost condamnat pentru cazul din 2010 la doi ani de inchisoare, sentinta nefiind definitiva.

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
Aţi fost vreodată victima unei înşelătorii pe WhatsApp?
Observator » Ştiri sociale » Medic suspendat din functie pentru malpraxis, la Slatina