Observator » Ştiri sociale » Muncitori vietnamezi din România, prinşi la graniţă când încercau să fugă ilegal în vestul Europei

Muncitori vietnamezi din România, prinşi la graniţă când încercau să fugă ilegal în vestul Europei

Muncitorii vietnamezi, cercetaţi penal Cei patru vietnamezi veniseră la muncă în România, dar voiau să ajungă în vestul Europei - Poliţia de Frontieră
Cristi Ioniţă | Timp citire: 1 minut
Publicat la 03.11.2019, 12:52 | Modificat la 03.11.2019, 12:55

Poliţiştii de frontieră de la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac au prins, în cursul zilei de sâmbătă, patru vietnamezi care încercau să părăsească ilegal România.

Poliţiştii de frontieră de la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac au prins, în cursul zilei de sâmbătă, patru vietnamezi care încercau să părăsească ilegal România.

Cei patru vietnamezi, bărbaţi cu vârste cuprinse între 21 şi 30 de ani, intraseră legal în România, cu vize de muncă, însă îşi doreau, de fapt, să ajungă în ţări mai dezvoltate din vestul Europei.

Muncitorii vietnamezi, anchetaţi pentru tentativă de trecere ilegală a frontierei

Articolul continuă după reclamă

Cei patru au fost descoperiţi în interiorul unei autoutilitare conduse de un cetăţean polonez în vârstă de 62 de ani.

Cei patru vietnamezi erau ascunşi printre plăci de PAL care urmau să ajungă în Polonia.

Şoferul polonez este anchetat pentru trafic de migranţi, iar cei patru vietnamezi sunt anchetaţi pentru tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat.