Observator » Ştiri sociale » UPDATE! Patru judecători, acuzaţi de corupţie!

UPDATE! Patru judecători, acuzaţi de corupţie!

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 19.05.2014, 16:56 | Modificat la 19.05.2014, 18:09

Patru judecători de la Tribunalul Bucureşti au fost ridicaţi din birouri de procurorii DNA în această dimineaţă

Patru judecători de la Tribunalul Bucureşti au fost ridicaţi din birouri de procurorii DNA în această dimineaţă

UPDATE 18:00: Judecătorul fugar a ajuns la DNA. Şi nu oricum, ci îmbrăcat în trening.

Articolul continuă după reclamă

Trei dintre judecători ar fi fost ridicaţi de la Tribunalul Bucureşti, în baza unor mandate de aducere. Sursele judiciare au precizat că şi în cazul celui de-al patrulea s-a emis mandat de aducere, dar acesta nu a fost deocamdată adus la Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA) pentru că urmează să fie ridicat de acasă sau din alt loc.

Cei patru sunt de la Secţia Comercială a Tribunalului Bucureşti şi sunt suspectaţi că ar fi săvârşit fapte de corupţie în legătură cu soluţionarea unor litigii în cauze de insolventa, în sensul că ar fi avut înţelegeri cu lichidatori judiciari. La DNA a fost solicitată o ambulanţă, pentru o persoană căreia i s-ar fi făcut rău, însă deocamdată nu se ştie despre cine este vorba.