Observator » Ştiri sociale » Podgoriile Aradului sunt pline de struguri, dar nu şi de muncitori care să-i culeagă

Podgoriile Aradului sunt pline de struguri, dar nu şi de muncitori care să-i culeagă

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 01.09.2018, 11:35 | Modificat la 01.09.2018, 11:36

Podgoriile Aradului sunt pline de struguri, dar nu şi de muncitori care să-i culeagă. Chiar dacă plata oferită de proprietari se ridică şi la 100 de lei pe zi, oamenii nu se mai înghesuie la muncă aşa cum o făceau odinioară. Administratorii viilor din vestul ţării se văd nevoiţi să caute zilieri în alte judeţe, dar, din păcate, găsesc tot mai greu. De vină, spun ei, este migrarea forţei de muncă.

Podgoriile Aradului sunt pline de struguri, dar nu şi de muncitori care să-i culeagă. Chiar dacă plata oferită de proprietari se ridică şi la 100 de lei pe zi, oamenii nu se mai înghesuie la muncă aşa cum o făceau odinioară. Administratorii viilor din vestul ţării se văd nevoiţi să caute zilieri în alte judeţe, dar, din păcate, găsesc tot mai greu. De vină, spun ei, este migrarea forţei de muncă.