Observator » Ştiri sociale » Preşedintele Iohannis le-a vorbit jurnaliştilor străini despre situaţia României, fiind prezent la summitul UE din Malta

Preşedintele Iohannis le-a vorbit jurnaliştilor străini despre situaţia României, fiind prezent la summitul UE din Malta

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 03.02.2017, 16:09 | Modificat la 03.02.2017, 17:20

Preşedintele Klaus Iohannis participă la summitul Uniunii Europene din Malta, dar asta nu înseamnă că nu trebuie să dea unele răspunsuri asupra situaţiei din ţară! Jurnaliştii prezenţi la eveniment l-au chestionat pe şeful statului asupra tensiunilor din România. Preşedintele le-a răspuns relaxat şi zâmbitor. Ulterior, starea de bine i-a dispărut.

Preşedintele Klaus Iohannis participă la summitul Uniunii Europene din Malta, dar asta nu înseamnă că nu trebuie să dea unele răspunsuri asupra situaţiei din ţară! Jurnaliştii prezenţi la eveniment l-au chestionat pe şeful statului asupra tensiunilor din România. Preşedintele le-a răspuns relaxat şi zâmbitor. Ulterior, starea de bine i-a dispărut.

Politicos, calm şi răbdător, Klaus Iohannis a vorbit deschis în faţa jurnaliştilor străini. Şi nu doar despre aşteptările de la summit, ci şi de problemele României.

În faţa jurnaliştilor, preşedintele a fost calm, zâmbitor şi a dat asigurări că investiţiile străine din România nu sunt ameninţate.

Articolul continuă după reclamă

După doar câteva minute însă, înainte de a începe întâlnirea propriu-zisă a reuniunii informale a Consiliului European, preşedintele Iohannis părea foarte îngrijorat. Camerele de filmat l-au surprins în timp a discutat minute în şir cu Angela Merkel, dar şi cu premierul Olandei, Mark Rutte. Deloc întâmplător, atât timp cât Germania şi Olanda sunt printre statele care deja şi-au exprimat îngrijorarea în legătură cu evenimentele din ultimele zile de la noi.