Observator » Ştiri sociale » Primăria din Târgu Mureş a pornit o afacere cu legume BIO

Primăria din Târgu Mureş a pornit o afacere cu legume BIO

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 10.08.2018, 16:23 | Modificat la 10.08.2018, 17:01

Primăria din Târgu Mureş s-a reprofilat. După 15 ani în care în serele din subordine au crescut doar flori, arbori şi arbuşti ornamentali pentru înfrumuseţarea oraşului, în primăvară s-au plantat şi primele răsaduri cu legume BIO.

Primăria din Târgu Mureş s-a reprofilat. După 15 ani în care în serele din subordine au crescut doar flori, arbori şi arbuşti ornamentali pentru înfrumuseţarea oraşului, în primăvară s-au plantat şi primele răsaduri cu legume BIO. Acum, municipalitatea se laudă chiar cu prima producţie de tomate şi de castraveţi. Una serioasă chiar - de aproape 20 de tone. Iar în două săptămâni, urmează să se coacă ardeii. Legumele sunt vândute localnicilor la preţuri avantajoase.