Observator » Ştiri sociale » România, cimitirul rablelor din Europa! Iar maşinile second hand foarte vechi ne pun vieţile în pericol

România, cimitirul rablelor din Europa! Iar maşinile second hand foarte vechi ne pun vieţile în pericol

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 18.08.2017, 19:36 | Modificat la 19.08.2017, 02:18

România devine cimitirul de maşini vechi al Europei. E semnalul de alarmă tras de specialişti, care dezvăluie că importăm rable mai mult ca niciodată. Autoturismele la mâna a doua, aduse din Germania, Marea Britanie sau Franţa, emit noxe poluante ridicate. Şi ascund defecţiuni care ne pun viaţa în pericol. 

România devine cimitirul de maşini vechi al Europei. E semnalul de alarmă tras de specialişti, care dezvăluie că importăm rable mai mult ca niciodată. Autoturismele la mâna a doua, aduse din Germania, Marea Britanie sau Franţa, emit noxe poluante ridicate. Şi ascund defecţiuni care ne pun viaţa în pericol. 

Marian este şofer de 11 ani şi conduce o maşină veche de 15 ani. E al treilea proprietar şi recunoaşte că se teme tot mai mult de rablele de pe şosele: "Pentru că vor fi foarte multe maşini în ţară care vor fi un pericol real pentru toată lumea, aşa zisele cazane, maşinile foarte vechi, foarte uzate."

În primele 7 luni ale anului, au fost înmatriculate aproximativ 295.000 de maşini la mâna a doua. Adică de peste 5 ori mai multe decât cele noi. Motivul, spun specialiştii, este eliminarea de la 1 februarie a timbrului de mediu. 

Articolul continuă după reclamă

Pericolele la care se expune un şofer care conduce o maşină mai veche de un deceniu sunt nenumărate. Începând cu uzura motorului şi lipsa air bag-urilor, până la kilometrajul dat înapoi.