Observator » Ştiri sociale » Romanii au inventat un nou tip de turism, cel de pe marginea drumului

Romanii au inventat un nou tip de turism, cel de pe marginea drumului

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 04.09.2011, 19:23 | Modificat la 24.09.2020, 13:10

Ce poate fi mai frumos decit sa stai in virful unui munte si sa admiri privelistea care se intinde in fata ochilor? La asta se gindesc mii de romani care, satui de statiunile montane supra-aglomerate, au inventat un nou tip de turism, cel de pe marginea drumului. Urca aproape de crestele innorate ale muntilor cu masinile. Si se instaleaza comod, uneori chiar si pentru un weekend intreg, pe marginea prapastiei, unde peisajele iti taie respiratia.

Ce poate fi mai frumos decit sa stai in virful unui munte si sa admiri privelistea care se intinde in fata ochilor? La asta se gindesc mii de romani care, satui de statiunile montane supra-aglomerate, au inventat un nou tip de turism, cel de pe marginea drumului. Urca aproape de crestele innorate ale muntilor cu masinile. Si se instaleaza comod, uneori chiar si pentru un weekend intreg, pe marginea prapastiei, unde peisajele iti taie respiratia.