Observator » Ştiri sociale » Tren CFR cu vagon special pentru biciclete şi schiuri, în circulaţie de marţi

Tren CFR cu vagon special pentru biciclete şi schiuri, în circulaţie de marţi

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 27.12.2016, 12:59 | Modificat la 27.12.2016, 13:18

CFR Călători a pus în circulaţie un vagon special dedicat transportului de biciclete şi/sau schiuri. Este un proiect pilot de reamenajare a unui vagon prototip cu 20 de locuri pentru biciclete sau schiuri, 20 de locuri pentru călători şi cu un spaţiu bar-bistro.

CFR Călători a pus în circulaţie un vagon special dedicat transportului de biciclete şi/sau schiuri. Este un proiect pilot de reamenajare a unui vagon prototip cu 20 de locuri pentru biciclete sau schiuri, 20 de locuri pentru călători şi cu un spaţiu bar-bistro.

Vagonul va putea fi comandat de grupuri care vor să călătorească pe diferite rute cu trenul, transportând în acelaşi timp şi echipamentul sportiv, în baza unei solicitări trimise pe adresa [email protected] cu cel 5 zile înainte de efectuarea călătoriei.

Pe parcursul anului, managementul CFR Călători a avut o serie de întâlniri cu mai multe grupuri şi organizaţii de biciclişti, cu scopul de a identifica soluţii potrivite pentru transportul bicicletelor cu trenul, dar şi pentru stabilirea unui circuit de soluţionare a cererilor tot mai numeroase pentru grupurile organizate, formate din cel puţin 15 biciclişti.

Articolul continuă după reclamă

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

În 2016 CFR, Călători a vândut un număr de aproximativ 16.000 de bilete pentru biciclete. Oferta tarifară este flexibilă şi va fi calculată pe fiecare solicitare în parte', scrie Agerpres.

Pe acelaşi subiect

De exemplu, un bilet dus-întors pentru o bicicletă şi un pasager dintr-un grup de 20 persoane pe ruta Bucureşti - Braşov va costa 60 lei, iar pentru Bucureşti - Constanţa - 120 lei.

În prezent, parcul activ al CFR Călători dispune de 14 vagoane destinate transportului de biciclete, care pot transporta 2-8 biciclete/vagon.