Observator » Sondaj » SONDAJ: V-aţi simţit discriminaţi la interviul de angajare din cauza vârstei?

SONDAJ: V-aţi simţit discriminaţi la interviul de angajare din cauza vârstei?

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 18.05.2024, 07:17 | Modificat la 18.05.2024, 07:25

80% dintre candidaţii de peste 45 de ani au simţit că există o reticenţă a recrutorilor privind persoanele mai în vârstă, iar 60% au spus că au participat la cel puţin un interviu de angajare la care au fost discriminaţi din cauza vârstei, potrivit unui sondaj BesJobs, realizat în 2023.

Vă invităm să votaţi în sondajul de mai jos:

Întrebarea zilei
V-aţi simţit discriminaţi la interviul de angajare din cauza vârstei?