Video Au sărit la bătaie, în drum spre vestiare. Jucătorii de la Atletico Madrid şi Manchester City s-au înjurat şi scuipat inclusiv la finalul meciului din Liga Campionilor

Jucătorii echipelor Atletico Madrid şi Manchester City au fost aproape de a se lua la bătaie pe tunelul care duce la vestiarele Wanda Metropilitano, continuând astfel conflictul izbucnit pe finalul partidei din returul sferturilor de finală din Liga Campionilor.

la 14.04.2022, 11:42

Jucătorii de la Atletico Madrid şi Manchester City s-au îmbrâncit la finalul partidei din Liga Campionilor - Shaun Botterill/Getty Images

Incidentele care au avut loc, miercuri seară, în finalul meciului dintre Atletico Madrid şi Manchester City, din manşa a doua a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, au continuat pe tunelul care duce la vestiarele Stadionului Wanda Metropolitano, informează lequipe.fr.

Scandalul a început aproape de minutul 90, când fundaşul Felipe (Atletico Madrid) a avut o intrare nesportivă asupra lui Phil Foden (Manchester City). Atcantul englez s-a rostogolit de durere, întâi în afara terenului, din dinamica fazei, şi înapoi pe teren, după ce şi-a dat seama că nu e pe suprafaţa de joc şi nu poate opri meciul.

Un alt fundaş al gazdelor, muntenegreanul Stefan Savici a remarcat ce a făcut Foden şi a încercat să-l scoată din teren cu forţa, ca jocului să continue. Gestul acestuia a dus la o grămadă spontană între jucătorii celor două echipe, care s-au împins reciproc, în meleu intervenind şi fotbalişti de rezervă de la City.

Meciul a fost întrerupt mai multe minute, iar arbitrul german Daniel Siebert l-a eliminat pe Felipe. Partida a fost prelungită cu 12 minute şi la capătul ei City şi Atletico au remizat, 0-0, scor care a calificat formaţia din Manchester în semifinale (1-0 în tur).

Fotbaliştii s-au scuipat şi înjurat pe tunelul spre vestiare

Conflictul a continuat pe tunelul care duce la vestiare, Savici căutând să se ia la bătaie cu jucătorii echipei engleze.

El şi coechipierul lui croat Sime Vrsaljko aveau ceva de împărţit cu adversarii de la care s-au remarcat Jack Grealish şi Kyle Walker, jucătorii fiind ţinuţi cu greu în frâu de coechipieri şi de membri ai staff-urilor.

Fotbalişti de la cele două echipe s-au înjurat şi s-au scuipat şi spiritele nu s-au potolit decât odată cu intervenţia poliţiei.

Atletico Madrid ar putea fi sancţionată de UEFA

The Independent scrie că UEFA ar putea sancţiona Atletico Madrid după scenele oribile de la finalul partidei. Problemele au continuat şi după ce echipele au ieşit de pe teren, iar jucătorii au trebuit să fie separaţi pe tunelul spre vestiare.

Imaginile de pe camere arată obiecte care sunt aruncate şi că a fost nevoie de intervenţia poliţiei pentru a restabili ordinea. Au existat chiar informaţii că înspre managerul lui City, Pep Guardiola, s-a aruncat cu lichide în timp ce se îndrepta spre tunel. Guardiola a spus la conferinţa de presă că nu are nimic de spus că "toată lumea a văzut ce s-a întâmplat".

O acţiune a UEFA împotriva Atletico ar venit la doar câteva zile după ce formaţia spaniolă a primit o suspendare parţială a stadionului pentru meciul cu City, pe motive de "comportament discriminatoriu" al fanilor, dar pedeapsa a fost suspendată cu doar câteva ore înainte de meciul de miercuri în urma unui apel la Tribunalul de Arbitraj Sportiv.

Programul semifinalelor Ligii Campionilor

• Manchester City - Real Madrid, 26 aprilie turul, 4 mai returul
  • Liverpool - Villarreal, 27 aprilie turul, 3 mai returul.

Aţi alocat un buget mai mare pentru Paşte în acest an faţă de 2023?

Observator » Sport » Au sărit la bătaie, în drum spre vestiare. Jucătorii de la Atletico Madrid şi Manchester City s-au înjurat şi scuipat inclusiv la finalul meciului din Liga Campionilor