Pugilista română Eugenia Anghel a câştigat medalia de aur la Campionatele Balcanice de box de la Albena (Bulgaria), luni, după ce a învins-o la puncte pe ucraineanca Ina Suprunenko (scor 3-2), în finala categoriei 48 kg, transmite Agerpres

la 02.10.2023, 22:30

Aur pentru România la Campionatele Balcanice de box. Eugenia Anghel a învins-o la puncte pe ucraineanca Ina Suprunenko - Foto ilustrativ

În schimb, Iulian Bârsănescu a obţinut argintul la cat. 60 kg, după ce a fost învins în finală de bulgarul Radoslav Simeonov Rosenov, campion european Under-22, la puncte, cu 5-0. Cu argint s-a ales şi Loredana Marin, care a pierdut la puncte (2-3) finala cat. 63 kg, în faţa grecoaicei Olga Pavlina Papadatou.

România a aliniat 9 sportivi la Campionatele Balcanice de box de la Albena

Marţi 3 octombrie Doruleţ Ţiu îl va înfrunta pe ucraineanul Iuri Zaharieev în finala cat. 71 kg, iar Nicoleta Banciu va lupta pentru aur la cat. 57 kg, contra sârboaicei Andjela Brankovic.

Alexandru Buleu a rămas cu medalia de bronz la cat. 75 kg, după ce a pierdut în semifinale, la fel cum s-a întâmplat cu Stela Hamza (cat. 52 kg) şi Alina Creţu (cat. 66 kg). România, care a aliniat 9 sportivi la această competiţie, are asigurate opt medalii.

Ce alegeți de 1 Mai, grătar la pădure sau grătar la terasă?

Observator » Sport » Aur pentru România la Campionatele Balcanice de box. Eugenia Anghel a învins-o la puncte pe ucraineanca Ina Suprunenko