Cupa României. Corvinul Hunedoara s-a calificat în premieră în finală, după ce a învins cu 3-1 FC Voluntari
Corvinul Hunedoara - FC Voluntari s-a termiat 3-1, miercuri seară. Formaţia de ligă secundă Corvinul Hunedoara s-a calificat în premieră în finala Cupei României la fotbal, după ce a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 3-1 (1-1), miercuri seara, pe Stadionul ''Michael Klein'', în prima semifinală a competiţiei.
![Corvinul Hunedoara - FC Voluntari, 3-1 Corvinul Hunedoara - FC Voluntari, 3-1](https://img.observatornews.ro/0/2024/4/17/572540/corvinul-hunedoara-973dd050.jpg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Echipa de liga secundă Corvinul Hunedoara s-a calificat miercuri în finala Cupei României. Hunedorenii au învins în semifinală pe FC Voluntari cu 3-1. Aceștia vor întâlni în finală câștigătoarea celeilalte semifinale dintre Oțelul Galați și Universitatea Cluj.
Corvinul Hunedoara, în finala Cupei României
Antoniu Manolache (20) a deschis scorul în urma unui corner, Alexandru Neacşa a readus echipa gazdă în avantaj (61), cu un şut de la distanţă care l-a surprins nepregătit pe portarul Octavian Vâlceanu, iar Marius Coman (72) a închis tabela după o minge respinsă de acelaşi Vâlceanu.
Golul oaspeţilor a fost reuşit de Daniel Florea (33), după o neînţelegere între Manolache şi portarul Ştefan Lefter, relatează Agerpres. Gazdele au avut şi două bare, prin Antonio Bradu (69) şi Neacşa (79), în acest meci în care ilfovenii s-au prezentat fără mai mulţi titulari.
- Revenire în Liga I, după aproape un deceniu! Costel Gâlcă este noul antrenor principal al formaţiei CS...
- Borussia Dortmund - Atletico Madrid 4-2 în sferturile Champions League. Nemţii au întors scorul din meciul tur
- Barcelona - PSG 1-4 în sferturile Champions League. Istvan Kovacs a dictat două eliminări la Barcelona
Ultima echipă de eşalon secund care a jucat finala Cupei României a fost FC Hermannstadt, în 2018, când a fost întrecută de Universitatea Craiova cu 2-0. Finala se va desfăşura în data de 15 mai, pe stadionul Municipal din Sibiu.
Cea de-a doua finalistă va fi stabilită joi seara, dintre ACS SC Oţelul Galaţi - AS FC Universitatea Cluj (Stadion Oţelul - Galaţi, 20:30).
CS Corvinul 1921 Hunedoara - FC Voluntari 3-1 (1-1), Stadion ''Michael Klein'' - Hunedoara
- Au marcat: Antoniu Manolache (20), Alexandru Neacşa (61), Marius Coman (72), respectiv Daniel Florea (33).
- Arbitru: Szabolcs Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Ferencz Tunyogi (Zalău), George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel); al patrulea oficial: Andrei Moroiţă (Ploieşti)
- Arbitru video: George Cătălin Găman (Craiova); arbitru asistent video: Ionuţ Coza (Cernica)
- Observatori: Marcel Savaniu (Satu Mare) - CCA, Victor Radu (Bucureşti) - FRF
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰