Simona Halep joacă astăzi finala Australian Open în fața Carolinei Wozniacki, un meci pe care românca trebuie să-l câștige pentru a se menține pe primul loc WTA

Halep - Wozniacki, finala Australian Open. Simona Halep a pierdut finala Australian Open în fața Carolinei Wozniacki, cu scorul de 2-1 la seturi. Românca rămâne şi fără prima poziţie în topul WTA, care e preluată de adversara sa.

Actualizare 13.24. Simona Halep pierde pe serviciul său. A fost înfrântă în serviciul 3 cu 4-6. Scorul final e de 2-1 la seturi. Wozniacki devine lider mondial.

Actualizare 13.18: Daneza câştigă pe serviciul său, este 5-4 în favoarea sa şi are prima şansă de a câştiga setul.

Actualizare 13.15: 4-4: Carolina Wozniacki a câştigat pe serviciul Simonei Halep.

Actualizare 13.07: Carolina Wozniacki a cerut pentru a doua oară intervenţia medicului, în pauza dintre game-uri.

Actualizare 13.04: Break crucial obţinut de Simona Halep. Românca a smuls încă un punct pe serviciul danezei şi preia conducerea cu 4-3. Uriaşă şansă de distanţare.

Actualizare 12.58: 3-3! Simona Halep egalează pe serviciul său!

Actualizare 12.53: Break Simona Halep. Românca a câştigat din nou pe serviciul danezei şi reduce din dezavantaj. Este 2-3.

Actualizare 12.51: Simona Halep pierde la zero pe propriul serviciu. Este 3-1 pentru adversara sa.

Actualizare 12.45: Simona Halep revine spectaculos şi câştigă un break pe serviciul adversarei. Scorul e 2-1, serveşte Wozniacki.

Actualizare 12.34: Sportiva daneză reuşeşte un break pe serviciul Simonei Halep şi se distanţează la 2-0 în setul decisiv.

Actualizare 12.29: Caroline Wozniacki câştigă primul punct din setul 3. Este 1-0 în favoarea sa.

ÎNCEPE SETUL 3

Actualizare 12.12: Set câştigat de Simona Halep! Românca a câştigat pe serviciul său, după un joc intens disputat la avantaj.

Actualizare 12.05: 5-3 pentru Halep! Simona a reuşit un break pe serviciul danezei şi are şanse mari să câştige setul!

Actualizare 12.03: 4-3 pentru Simona Halep! Românca a câştigat un punct foarte important în setul 2.

Actualizare 11.59: Daneza îşi câştigă serviciul şi egalează la 3-3.

Actualizare 11.52: Simona Halep câştigă rapid noul game, pe serviciul său, şi revine în avantaj. Este 3-2.

Actualizare 11.50: Wozniacki egalează pe serviciul său şi duce scorul la 2-2.

Actualizare 11.44: Simona Halep preia conducerea în setul 2 după un game de mari emoţii, pe serviciul său. A obţinut punctul după numeroase mingii disputate, la avantaj. Este 2-1 pentru româncă.

Actualizare 11.33: Adversara Simonei egalează după un game consumat în 3 minute.

Actualizare 11.30: Simona Halep porneşte cu dreptul în al doilea set şi câştigă primul punct. 1-0 pentru româncă.

Actualizare 11.25: Caroline Wozniacki îşi adjudecă primul set, după ce a câştigat cu 7-2 la tiebreak.

ÎNCEPE SETUL 2

Actualizare 11.18: Punct crucial obţinut de Simona Halep, care-şi salvează şansele din primul set şi egalează la 6. Cele două sportive îşi vor disputa setul la tiebreak.

Actualizare 11.13: Final tensionat al primului set. Wozniacki revine şi câştigă un punct important. Conduce acum cu 6-5.

Actualizare 11.10: 5-5! Simona Halep reuşeşte să egaleze, după un serviciu excelent, în care a reuşit doi aşi consecutivi.

Actualizare 11.07: Simona Halep revine într-un moment extrem de dificil şi câştigă pe serviciul adversarei sale. Este 5-4, iar românca are o şansă uriaşă de a egala.

Actualizare 11.04: Simona Halep se luptă să salveze setul. Românca revine şi câştigă un punct pe serviciul său. Este 5-3.

Actualizare 10.59: Daneza câştigă încă un punct şi are prima şansă de a câştiga setul 1. Este 5-2.

Actualizare 10.55: Halep încearcă să recupereze. Şi-a câştigat serviciul, este 4-2 în primul set.

Actualizare 10.52: Din nou punct pentru Wozniacki, pe serviciul său. Sportiva conduce cu 4-1 pe Simona Halep.

Actualizare 10.48: Simona Halep obţine primul punct. A câştigat la zero pe serviciul său. Scorul este 3-1 în favoarea adversarei sale daneze.

Actualizare 10.45: Wozniacki continuă să controleze meciul şi câştigă un game pe serviciul său. Este 3 - 0 în primul set al finalei.

Actualizare 10.41: Wozniacki a început în forţă partida şi a câştigat al doilea game, pe serviciul româncei. Este 2-0 pentru sportiva daneză.

Actualizare 10.38: Meciul a început, daneza Carolina Wozniacki a câştigat primul game, conduce cu 1-0.

Finala turneului Australian Open, dintre Simona Halep, locul I WTA, şi daneza Caroline Wozniacki, locul 2 WTA, va avea loc de la ora 10.30, pe Rod Laver Arena din Melbourne Park.

Halep şi Wozniacki s-au mai întâlnit de şase ori, daneza conducând cu scorul de 4-2, cu trei victorii în ultimele trei partide jucate, două în 2017.

Precedentele întâlniri Halep - Wozniacki:

2012, optimi de finală, Dubai - Caroline Wozniacki, scor 6-2, 6-3;

2013, semifinale, New Haven - Simona Halep, scor 6-2, 7-5;

2015, semifinale, Dubai - Simona Halep, scor 2-6, 6-1, 6-1;

2015, semifinale, Stuttgart - Caroline Wozniacki, scor 7-5, 5-7, 6-2;

2017, sferturi de finală, Eastbourne - Caroline Wozniacki, scor 5-7, 6-4, 6-1;

2017, faza grupelor, Turneul Campioanelor de la Singapore - Caroline Wozniacki, scor 6-0, 6-2.

Traseul Simonei Halep până la finală

Anul acesta, la Melbourne, până la calificarea în ultimul act, Halep a avut un traseu mai dificil şi a "stat" pe teren o oră şi jumătate în plus faţă de Wozniacki - 11 ore şi 32 de minute la 9 ore şi 59 de minute.

Ambele sportive au salvat mingi de meci, românca în două meciuri, trei în turul al treilea şi două în semifinale, respectiv două în turul secund.

Turul I - Destanee Aiava (Australia), locul 193 WTA, scor 7-6 (5), 6-1 - 1h51;

Turul al II-lea - Eugenie Bouchard (Canada), locul 112 WTA, scor 6-2, 6-2 - 1h05;

Turul al III-lea - Lauren Davis (SUA), locul 76 WTA, scor 4-6, 6-4, 15-13 - 3h45 - trei mingi de meci salvate;

Optimi de finală - Naomi Osaka (Japonia), locul 72 WTA, scor 6-3, 6-2 - 1h19;

Sferturi de finală - Karolina Pliskova (Cehia), locul 6 WTA, scor 6-3, 6-2 - 1h12;

Semifinale - Angelique Kerger (Germania), locul 16 WTA, scor 6-3, 4-6, 9-7 - 2h20 - două mingi de meci salvate;

Traseul Caroline Wozniacki până la finală

Turul I - Mihaela Buzărnescu, locul 44 WTA, scor 6-2, 6-3 - 1h11;

Turul al II-lea - Jana Fett, locul 119 WTA, scor 3-6, 6-2, 7-5 - 2h31 - două mingi de meci salvate

Turul al III-lea - Kiki Bertens (Olanda), locul 32 WTA, scor 6-4, 6-3 - 1h26;

Optimi de finală - Magdalena Rybarikova (Slovacia), locul 21 mondial, scor 6-3, 6-0 - 1h03;

Sferturi de finală - Carla Suarez Navarro (Spania), locul 39 WTA, scor 6-0, 6-7 (3), 6-2 - 2h11;

Semifinale - Elise Mertens (Belgia), locul 37 WTA, scor 6-3, 7-6 (2) - 1h37.

Simona Halep. în vârstă de 26 de ani şi 1,68 de metri înălţime, va disputa a 29-a finală din carieră, a treia din carieră la un Grand Slam.

Halep: Nu mai simt nicio presiune

Halep - Wozniacki, finala Australian Open. Simona Halep a declarat înaintea partidei că este relaxată şi că nu simte presiunea finalei Australian Open.

Halep - Wozniacki, finala Australian Open. "Mă simt ok. Sunt un pic obosită, bineînţeles, deoarece am petrecut multe ore pe teren. Dar mă simt bine, relaxată, nu am presiunea meciului. Am dormit mult. Acum, abia aştept să mă antrenez un pic, să simt mingea. Totul e bine, abia aştept să joc mâine, să mă bucur de timpul petrecut pe teren şi să fiu concentrată pe mine însămi, deoarece este cel mai important lucru să-mi fac jocul", a declarat Halep, vineri, potrivit site-ului WTA.

Halep - Wozniacki, finala Australian Open. În comparaţie cu finala pierdută anul trecut, la Roland Garros, Halep spune că acum nu are nicio presiune.

Halep - Wozniacki, finala Australian Open. "Este diferit, mă simt diferit, nu mai simt nicio presiune. Din punct de vedere emoţinal, poate va fi la fel. Este un meci mare, o zi mare, mâine. Dar încerc şi simt că pot să-l tratez ca pe un meci normal. Dacă va fi să fie, bine, dacă nu, sunt sigură că, dacă voi munci ca până acum, voi mai avea astfel de oportunităţi în viitor. Sunt ok şi voi da tot ce am şi, cu siguranţă, va fi ok după, indiferent de rezultat. Am spus asta la French Open şi sunt aici, din nou, într-o finală de grand slam. Dacă voi continua să muncesc în acest fel şi dacă voi fi motivată să fiu mai bună zi de zi, voi mai avea multe astfel de meciuri şi momente"

Caroline Wozniacki: "Acestea sunt momentele pentru care ne pregătim în întreaga carieră"

Halep - Wozniacki, finala Australian Open. Caroline Wozniacki a afirmat că este minunat că adversarele de sâmbătă vor evolua pentru o miză atât de mare, locul I WTA şi primul grand slam din carieră.

Halep - Wozniacki, finala Australian Open. "Sunt emoţionată, mă simt bine. Cred că am fost mai nervoasă înaintea semifinalei. Cred că acolo a fost mai multă presiune pe mine şi mult mai multe aşteptări. Cred că, jucând mâine cu Simona, o jucătoare extraordinară, numărul 1 mondial, este o poveste amuzantă. Numărul 1 cu numărul 2, jucând una împotriva celeilalte pentru locul I WTA şi pentru primul grand slam, cred că e minunat. Acesta sunt momentele pentru care ne antrenăm, acestea sunt momentele pentru care ne pregătim în întreaga noastră carieră. O să merg în finală, o să lupt cu inima şi sper să fie suficient", a declarat Wozniacki.

Observator » Sport » Simona Halep a pierdut finala Australian Open în fața Carolinei Wozniacki. Românca nu mai e numărul 1 mondial