Antena Meniu Search
x

Jocurile Olimpice de la Beijing: Cea mai bună clasare a României, locul 9 la proba de sanie

Delegaţia României a avut 22 de sportivi la Jocurile Olimpice de la Beijing, iar cel mai bun rezultat a fost locul 9 ocupat în proba de sanie - ştafetă echipe, cu Raluca Nicoleta Strămăturaru, Valentin Creţu, Vasile Marian Gîtlan şi Darius Lucian Şerban, scrie news.ro

de Redactia Observator

la 20.02.2022, 11:30

România la Jocurile Olimpice de la Beijing
România la Jocurile Olimpice de la Beijing - Profimedia

Rezultatele sportivilor români la ediţia din acest an a Jocurilor Olimpice în ordine cronologică a desfăşurării probelor este următoare:

Duminică, 20 februarie

  • Bob - 4 persoane masculin - Mihai Tentea, Ciprian Daroczi, Raul Dobre, Cristian Radu - Locul 13 - cu timpul total 3:57.65 la finalul celor 4 manşe.

Sâmbătă, 19 februarie

Pe acelaşi subiect
  • Bob - două persoane feminin - Andreea Grecu, Katharina Wick - Locul 18 - cu timpul total 4:08.98, la finalul celor 4 manşe

Joi, 17 februarie

  • Patinaj viteză - 1000 m feminin - Mihaela Hogaş - Locul 29 - cu timpul 1:19.33

Miercuri, 16 februarie

  • Schi fond - sprint clasic echipe - Paul Constantin Pepene/Raul Mihai Popa - Locul 18
  • Schi alpin - slalom masculin - Alexandru Ştefan Ştefănescu - Locul 32 - cu timpul total 2:33.21 (în manşa 1 - 1:14.20, loc 38; în manşa 2 - 1:19.01, loc 33

Marţi, 15 februarie

  • Bob - bob doua persoane masculin - Nicolae Ciprian Daroczi , Mihai Cristian Tentea - Locul 16 - cu timpul total 4:00.76

Luni, 14 februarie

  • Bob - monobob feminin Andreea Grecu - Locul 12 - la final cu timpul total 4:23.99 (în manşa 3 - 1:06.46, în manşa 4 - 1:06.26)

Duminică, 13 februarie

  • Patinaj viteza - 500 m feminin - Mihaela Hogaş - Locul 29 - cu timpul 39.45
  • Schi alpin - slalom urias masculin - Alexandru Ştefan Ştefănescu -  Locul 38 - cu timpul total 2:33.21 (in mansa 1, cu 1:14.20 - loc 38, în manşa 2, cu 1:19.01 - loc 33)

Sâmbătă, 12 februarie

  • Schi sărituri - trambulina mare masculin - Daniel Andrei Cacina - Locul 46 - cu 119.0 m
  • Biatlon - 10 km sprint masculin - George Marian Colţea - Locul 89 - cu timpul 27:54.7 şi 2 ratări în poligon

Vineri, 11 februarie

  • Schi sărituri - trambulina mare masculin - Andrei Feldorean - Locul 52 - cu 104.5 m - nu s-a calificat în finală
  • Biatlon - 7,5 km sprint feminin - Natalia Uşkina - Locul 71 - cu timpul 24:14.3 şi 2 ratări în poligon
  • Schi fond - 15 km masculin - Paul Constantin Pepene - Locul 30; Raul Mihai Popa - Locul 64

Joi, 10 februarie

  • Sanie - ştafetă echipe - Valentin Creţu, Vasile Marian Gîtlan , Darius Lucian Şerban , Raluca Nicoleta Strămăturaru - Locul 9 - cu timpul 3:07.692
  • Schi fond - 10 km clasic feminin - Timea Sara Lorincz - Locul 86

Miercuri, 9 februarie

  • Sanie - dublu masculin - Vasile Marian Gîtlan , Darius Lucian Şerban - Locul 14 - cu timpul total 1:59.937 (în manşa 1 - 59,694, în manşa 2 - 1:00.243)
  • Schi alpin - slalom feminin - Maria Ioana Constantin - A ratat o poartă în manşa 1 şi a fost descalificată

Marţi, 8 februarie

  • Sanie - simplu feminin - Raluca Nicoleta Strămăturaru - În manşa 3, s-a răsturnat în virajul 13 şi nu a trecut regulamentar linia de sosire
  • Schi fond - sprint liber feminin - Timea Sara Lorincz - Locul 78
  • Schi fond - sprint liber masculin - Raul Mihai Popa - Locul 47
  • Biatlon - 20 km individual masculin - George Marian Colţea - Locul 89 - cu timpul 1:01:55.5 şi 8 ratări în poligon

Luni, 7 februarie

  • Biatlon - 15 km feminin - Natalia Uşkina - Locul 54 - cu timpul 51:04.1 şi două ratări în poligon
  • Schi alpin - slalom uriaş feminin - Maria Ioana Constantin - Locul 45 - cu timpul total, după două manşe 2:18.50 - în manşa 1, 1:08.25, locul 50, în manşa 2, 1:10.25, locul 45

Duminică, 6 februarie

  • Sanie - simplu masculin - Valentin Creţu - Locul 29 după 4 manşe
  • Schi sărituri - trambulina normală masculin - Daniel Andrei Cacina - Locul 48 - cu 89,5 m; Andrei Feldorean - Locul 50 - cu 82 m
  • Schi fond - 15+15 km skiatlon masculin - Paul Constantin Pepene - Locul 28

Sâmbătă, 5 februarie

  • Schi sărituri - trambulina normală feminin - Daniela Vasilica Haralambie  - Locul 25 - după ce în prima manşă, a zburat 88,5 m şi a acumulat 83 puncte, ocupând poziţia 19, iar în manşa finală săritura sa a măsurat 79,5 m şi a acumulat 73,2 puncte – total 156, 2 puncte.

Norvegia, lider în clasamentul pe medalii

2.900 de sportivi au fost prezenți  la ediţia cu numărul XXIV a Jocurilor Olimpice de iarnă. 109 titluri olimpice și tot atâtea medalii de argint și bronz au fost împărțite pe parcursul a două săptămâni, iar la fel ca și în 2018 la Pyeongchang (Coreea de Sud), Norvegia conduce clasamentul cu un total de 37 de medalii dintre care 16 de aur, în fața Germaniei (27 dintre care 12 de aur) și a Chinei (15 medalii dintre care 9 de aur).

Ți-a plăcut acest articol?

Like
Întrebarea zilei

Propunere: plimbările cu bicicleta în pădure, doar cu acordul proprietarului pădurii. Sunteţi de acord?

Observator » Sport » Jocurile Olimpice de la Beijing: Cea mai bună clasare a României, locul 9 la proba de sanie