Campionatul Mondial din Qatar debutează duminică, iar primul scandal important a izbucnit cu trei zile înainte de startul oficial al competiţiei. Un jurnalist acuză că meciul de deschidere va fi un mare "blat".

la 18.11.2022, 07:44

Un jurnalist britanic, cu origini în Bahrain, a scris pe contul său de Twitter că meciul de deschidere al Campionatului Mondial din 2022 este unul aranjat. Mai exact, Qatar, ţara gazdă, ar fi mituit jucătorii din Ecuador astfel încât să poată începe turneul cu o victorie. Potrivit informaţiilor obţinute de jurnalist, Qatar ar urma să câştige meciul cu 1-0, gol marcat în repriza a doua.

"Qatar a mituit opt jucători ecuadorieni cu 7.4 milioane de dolari pentru a pierde meciul de deschidere, 1-0, gol în repriza a doua.Cinci surse din Qatar și Ecuador au confirmat. Sperăm că este fals și că această dezvăluire va influența deznodământul", a scris Amjad Taha pe contul său de Twitter.

Conform descrierii de pe contul său de Twitter, Amjad Taha este directorul regional al Centrului Britanic de Studii şi Cercetare în Orientul Mijlociu.

Sunteţi de acord ca permisul auto să poată fi obţinut de la 17 ani?

Observator » Sport » Jucătorii din Ecuador ar fi fost mituiţi cu 7,4 milioane de dolari pentru a pierde meciul de deschidere cu Qatar. Scandal uriaş înainte de startul Campionatului Mondial