Antena Meniu Search
x

Lotul României pentru meciurile cu Andorra şi Belarus din preliminariile Euro 2024. Andorra - România e live pe Antena 1 şi AntenaPLAY

Selecționerul Edward Iordănescu a anunțat vineri seara componența lotului echipei naționale pentru cele două meciuri cu Andora și Belarus din grupa de calificare la Campionatul European 2024 găzduit de Germania, informează Mediafax. Andorra - România e live pe Antena 1 şi AntenaPLAY.

de Redactia Observator

la 18.03.2023 , 12:40

Lotul României pentru meciurile cu Andorra şi Belarus din preliminariile Euro 2024. Andorra - România e live pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- Hepta

Programul meciurilor din luna martie:

  • Sâmbătă, 25 martie, ora 21:45, Estadi Nacional (Andorra): Andorra – ROMÂNIA
  • Marți, 28 martie, ora 21:45, Arena Națională (București): ROMÂNIA – Belarus

Selecționerul Edward Iordănescu a convocat un lot format din 26 de jucători pentru aceste prime jocuri din drumul spre EURO 2024. Din lot fac parte 16 jucători ce evoluează în campionate din străinătate, restul de 10 venind din campionatul intern.

Articolul continuă după reclamă

Surprizele selecționerului Iordănescu pentru aceste două meciuri sunt debutanții Adrian Șut, de la FCSB, și Alexandru Dobre, de la Famalicão (Portugalia). Lipsește din lot Vlad Chiricheș, accidentat. Din competiția internă, cei mai mulți jucători îi dă FCSB, cu 4 selecționați, toți din departamendul median, urmată de CFR Cluj cu 3, toți din defensivă și Farul Constanța, cu 2, respectiv Rapid cu un jucător.

Pe acelaşi subiect

Lotul convocat de Edward Iordănescu:

  • Portari: Florin Niță (Pardubice | Cehia, 19/0), Ionuț Radu (Auxerre | Franța, 2/0), Horațiu Moldovan (FC Rapid 1923, 1/0);
  • Fundași: Andrei Rațiu (Huesca | Spania, 10/1), Cristian Manea (CFR Cluj, 20/2), Adrian Rus (Pisa | Italia, 17/1), Ionuț Nedelcearu (Palermo | Italia, 24/2), Radu Drăgușin (Genoa | Italia, 3/0), Andrei Burcă (CFR Cluj, 15/0), Mario Camora (CFR Cluj, 9/0), Raul Opruț (Hermannstadt, 2/0);
  • Mijlocași: Deian Sorescu (FCSB, 9/0), Alexandru Cicâldau (Ittihad Kalba | EAU, 28/4), Marius Marin (Pisa | Italia, 8/0), Tudor Băluță (Farul Constanța, 9/0), Darius Olaru (FCSB, 9/0), Răzvan Marin (Empoli | Italia, 44/2), Adrian Șut (FCSB, 0/0), Nicolae Stanciu (Wuhan Three Towns | China, 56/11), Olimpiu Moruțan (Pisa | Italia, 5/1), Alexandru Dobre (Famalicão | Portugalia, 0/0), Dennis Man (Parma | Italia, 16/5), Octavian Popescu (FCSB, 5/0);
  • Atacanți: Florin Tănase (Al Jazira | EAU, 15/2), Denis Alibec (Farul Constanța, 27/2), George Pușcaș (Genoa | Italia, 34/10).

Programul complet al grupei:

  • 25 martie 2023: Belarus – Elveția (19:00), Andorra – ROMÂNIA, Israel – Kosovo (21:45)
  • 28 martie 2023: ROMÂNIA – Belarus, Kosovo – Andorra, Elveția – Israel (21:45)
  • 16 iunie 2023: Kosovo – ROMÂNIA, Belarus – Israel, Andorra – Elveția (21:45)
  • 19 iunie 2023: Elveția – ROMÂNIA, Belarus – Kosovo, Israel – Andorra (21:45)
  • 9 septembrie 2023: Andorra – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Israel, Kosovo – Elveția (21:45)
  • 12 septembrie 2023: ROMÂNIA – Kosovo, Israel – Belarus, Elveția – Andorra (21:45)
  • 12 octombrie 2023: Belarus – ROMÂNIA, Andorra – Kosovo, Israel – Elveția (21:45)
  • 15 octombrie 2023: Elveția – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Andorra, Kosovo – Israel (21:45)
  • 18 noiembrie 2023: Belarus – Andorra (19:00), Israel – ROMÂNIA, Elveția – Kosovo (21:45)
  • 21 noiembrie 2023: ROMÂNIA – Elveția, Andorra – Israel, Kosovo – Belarus (21:45)

Se califică primele 2 clasate în fiecare din cele 10 grupe preliminare, urmând ca ultimele 3 locuri să fie decise în martie 2024, în urma play-off-ului Nations League.

Ți-a plăcut acest articol?

Like
Întrebarea zilei
Ascultaţi manele?
Observator » Sport » Lotul României pentru meciurile cu Andorra şi Belarus din preliminariile Euro 2024. Andorra - România e live pe Antena 1 şi AntenaPLAY