Echipa Poli Iaşi a încheiat la egalitate luni seara, pe teren propriu, scor 2-2, cu formaţia bucureşteană Dinamo, în ultimul meci al etapei a cincea din Superligă.

la 13.08.2024 , 07:19

Poli Iaşi – Dinamo
Poli Iaşi – Dinamo - Hepta (Arhivă)

Startul de meci de la Iaşi a fost unul nebun. În primul minut de joc Astrit Selmani a fost faultat în careu e Samayoa, iar arbitrul Sebastian Colţescu a dictat penalti. Selmani a transformat în minutul 2 şi a deschis scorul pentru Dinamo. Portarul Golubovic i-a salvat pe bucureşteni în minutul 5, pentru ca în minutul 11 Hakim Abdallah să se accidenteze şi să fie înlocuit. Mihai Bordeianu a egalat pentru Poli Iaşi în minutul 13, cu un şut de la distanţă, iar Kopic a fost nevoit să mai mute odată din cauza unei accidentări, Dennis Politic fiind înlocuit de Ahmed Bani.

Dinamo a remizat cu Poli Iaşi, scor 2-2

Ieşenii au preluat conducerea în minutul 45+5, când Samayoa a înscris din voleu, la un corner, şi gazdele au intrat în avantaj la vestiare.

Dinamo a egalat în minutul 56, când Sivis a centrat din careu, mingea l-a lovit pe Todoroski şi a intrat în poartă. Autogol, iar pe tabelă a fost afişat scorul care avea să rămână neschimbat până la final. 2-2. Dinamo face opt puncte şi rămâne aproape de podium, în timp ce Poi Iaşi a ajuns la 4 puncte şi a părăsit ultima poziţie din clasament.

• POLI IAŞI: J. Fernandez – Todoroski, Samayoa, Claudio Silva, Atanaskoski (R. Ispas 87) – A. Roman, M. Bordeianu, Gouet, A. Gheorghiţă (Stefanovici 63) – Tailson (V. Gheorghiţă 63), Kamberi (Harrison 87). ANTRENOR Tony da Silva
  • DINAMO: Golubovic – Sivis (C. Costin 63), K. Boateng, Homawoo, R. Opruţ - Borduşanu, Gnahore, C. Cîrjan – Hakim Abdallah (11 P. Neagu), Selmani, Politic (A. Bani 32). ANTRENOR Zeljko Kopic
  • Cartonaşe galbene: Samayoa 1 / R. Opruţ 20, Homawoo 78
  • Arbitri: Sebastian Colţescu - Vasile Marinescu, George Duţă
  • Arbitri VAR: Iulian Călin - Ovidiu Artene

Superliga: rezultate şi clasament

Meciurile etapei a cincea a Superligii de fotbal au avut loc de vineri până luni.

Rezultate:

Vineri 9 august

FC FCSB - Farul Constanţa 3-2 (1-2), Stadion Steaua - Bucureşti

Au marcat: Marius Ştefănescu (42), Darius Olaru (88, 90+4 - penalty), respectiv Ionuţ Vînă (5), Narek Grigorian (44).

Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Mihai Marius Marica (Bistriţa), George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel); al patrulea oficial: Ionuţ Coza (Cernica)

Arbitru video: Rareş George Vidican (Satu Mare); arbitru asistent video: Ferencz Tunyogi (Zalău)

Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) - CCA, Constantin Stătescu (Bucureşti) - LPF

Sâmbătă 10 august

AFC Hermannstadt - AFC Botoşani 2-1 (0-1), Stadion Municipal - Sibiu

Au marcat: Ianis Stoica (79), Cristian Neguţ (90+2 - penalty), respectiv Alin Şeroni (45+3).

Arbitru: Sorin Vădana (Cluj-Napoca); arbitri asistenţi: Adrian Popescu (Craiova), Ioan Alexandru Corb (Satu Mare); al patrulea oficial: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe)

Arbitru video: Iulian Dima (Bucureşti); arbitru asistent video: Alexandru Vodă (Alba Iulia)

Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) - CCA, Romolus Gabor (Hunedoara) - LPF

AFC UTA Arad - SC Oţelul Galaţi 1-1 (0-1), Arena ''Francisc Neuman'' - Arad

Au marcat: Joao Pedro (90+7 - penalty), respectiv Stipe Juric (13).

Arbitru: Szabolcs Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Romică Bîrdeş (Piteşti), Mihăiţă Necula (Bucureşti); al patrulea oficial: Andrei Moroiţă (Ploieşti)

Arbitru video: George Cătălin Găman (Craiova); arbitru asistent video: Ciprian Florin Danşa (Satu Mare)

Observatori: Nicolae Grigorescu (Timişoara) - CCA, Ioan Mărginean (Alba Iulia) - LPF

Gloria Buzău - FC Rapid Bucureşti 1-1 (0-1), Stadion Gloria - Buzău

Au marcat: Constantin Budescu (77 - penalty), respectiv Jayson Papeau (10).

Arbitru: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca); al patrulea oficial: Claudiu Marcu (Constanţa)

Arbitru video: Sorin Costreie (Voluntari); arbitru asistent video: Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe)

Observatori: Irina Mîrţ (Bucureşti) - CCA, Eduard Alexandru (Ploieşti) - LPF

Duminică 11 august

ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - Universitatea Craiova 1-2 (0-1), Arena Sepsi OSK - Sfântu Gheorghe

Au marcat: Gabriel Debeljuh (69), respectiv Alexandru Mitriţă (32, 82).

Cartonaş roşu: Alexandru Creţu (Universitatea, 90+6).

Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea); al patrulea oficial: Florin Andrei (Târgu Mureş)

Arbitru video: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); arbitru asistent video: Florian Alexandru Vişan (Galaţi)

Observatori: Alexandru Deaconu (Bucureşti) - CCA, Claudiu Boaru (Mediaş) - LPF

FC CFR 1907 Cluj - Unirea Slobozia 3-0 (1-0), Stadion ''Dr. Constantin Rădulescu'' - Cluj-Napoca

Au marcat: Louis Munteanu (38, 63), Adrian Păun (52).

Arbitru: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti); arbitri asistenţi: Andrei Constantinescu (Bucureşti), Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa/Prahova); al patrulea oficial: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea)

Arbitru video: Marian Barbu (Făgăraş); arbitru asistent video: Stelian Slabu (Braşov)

Observatori: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe) - CCA, Marin Barbu (Bixad/Satu Mare) - LPF

Luni 12 august

FC Petrolul Ploieşti - Universitatea Cluj 0-0, Stadion ''Ilie Oană'' - Ploieşti

Arbitru: Bogdan Dumitrache; arbitri asistenţi: Radu Adrian Ghinguleac, Ionuţ Traian Neacşu (toţi din Bucureşti); al patrulea oficial: Ovidiu Robu (Chitila)

Arbitru video: Cătălin Popa (Piteşti); arbitru asistent video: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova)

Observatori: Andrei Ioniţă (Bucureşti) - CCA, Ion Căţoi (Bucureşti) - LPF

FC Politehnica Iaşi - FC Dinamo Bucureşti 2-2 (2-1), Stadion ''Emil Alexandrescu'' - Iaşi

Au marcat: Mihai Bordeianu (13), Nicolas Samayoa (45+4), respectiv Astrit Selmani (3 - penalty), Todor Todoroski (57, autogol).

Arbitru: Sebastian Colţescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti), George Bogdan Duţă (Bacău); al patrulea oficial: Ionela Alina Peşu (Craiova)

Arbitru video: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş); arbitru asistent video: Ovidiu Artene (Vaslui)

Observatori: Teodora Albon (Cluj-Napoca) - CCA, Viorel Anghelinei (Galaţi) - LPF

• 16 FC Botoşani 4 1 0 3 4-6 3

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte

Aţi putea să vă îndepliniţi sarcinile de serviciu într-un interval de lucru mai scurt?
Observator » Sport » Poli Iaşi – Dinamo 2-2 în Superliga. Rezultate şi clasament, la finalul etapei 5