Rusia s-a retras de la Cupa Mondială de gimnastică de la Cluj pentru că nu e lăsată cu imn şi drapel
Echipa rusă de gimnastică ritmică a anunţat vineri decizia de a se retrage din competiţiile internaţionale programată în acest weekend în Romania, pe motiv că a fost ameninţată de autorităţile din Cluj-Napoca că nu-şi va putea folosi imnul şi drapelul.
Federaţia internaţională de gimnastică a ridicat la finalul luni mai restricţiile impuse ruşilor şi belaruşilor în 2022 pentru invadarea Ucrainei, permiţându-le astfel gimnaştilor din cele două ţări să-şi folosească imnul şi culorile naţionale.
Cu toate acestea, autorităţile din Cluj-Napoca, oraş care găzduieşte o etapă a Cupei Mondiale de gimnastică ritmică în perioada 26-28 iunie, au informat verbal echipa rusă că "drapelul rusesc nu va fi arborat... şi imnul naţional nu va fi intonat în cazul în care gimnastele ruse vor câştiga", a precizat Federaţia Rusă de Gimnastică într-un comunicat, citat de AFP.
Confruntată cu această ''încălcare gravă a regulilor competiţiei de către organizatori", echipa rusă de gimnastică ritmică a decis să se "retragă din competiţie", se arată în comunicat ruşilor. Cu toate acestea, "echipa rusă rămâne pregătită să participe la competiţii care îndeplinesc cerinţele World Gymnastics", a subliniat aceasta.
Într-un videoclip postat miercuri pe Instagram, primarul oraşului Cluj-Napoca, Emil Boc, a declarat că a fost de acord să găzduiască această competiţie în oraşul său într-un moment în care gimnaştii ruşi se aflau încă sub efectul sancţiunilor internaţionale şi aveau voie să participe la astfel de evenimente doar ca sportivi ''neutri''. Acest termen se referă la sportivii care au îndeplinit anumite condiţii, cum ar fi să nu fi susţinut activ ofensiva din Ucraina.
"Aş dori să fiu clar (...): imnul Rusiei nu va fi intonat şi drapelul Rusiei nu va fi folosit pentru a reprezenta sportivii acestei ţări", a afirmat Boc, explicând că a dorit să-şi exprime dezacordul "faţă de simbolurile politice ale unui stat agresor".
Comitetul Olimpic Rus a numit joi această declaraţie "o încălcare flagrantă a Cartei Olimpice şi a principiului neutralităţii politice în sport", anunţând într-un comunicat de presă că a "informat Comitetul Internaţional Olimpic despre acest incident".
Înainte de gimnastică, judo-ul şi înotul votaseră, de asemenea, pentru reintegrarea completă a Rusiei şi Belarusului, în noiembrie, respectiv aprilie, aminteşte AFP.
