EURO 2024 a ajuns în a doua zi după ce vineri Germania a învins Scoția, scor 5-1, în meciul inaugural. Sâmbătă, de la ora 16.00, Elveția a întâlnit Ungaria pe stadionul RheinEnergieStadion din Cologne. Cele două formații fac parte din Grupa A, în care se mai află Germania și Scoția. Meciul Ungaria – Elveția s-a terminat cu scorul 1-3 şi victoria elveţienilor.

la 15.06.2024 , 18:06

Ungaria – Elveția la Euro 2024
Ungaria – Elveția la Euro 2024 - Profimedia

Ungaria şi Elveţia debutează la EURO 2024. Cele două echipe fac parte din grupa A, alături de Germania şi Scoţia. Nemţii au luat deja o opţiune pentru calificarea după ce au demolat Scoţia. În acest context, Ungaria – Elveţia este o adevărată finală pentru locul 2. Echipa naţională a Elveţiei a învins sâmbătă, la Koln, scor 3-1, echipa naţională a Ungariei, într-un meci din grupa A a turneului final Euro 2024.

Ungaria – Elveția 1-3 la EURO 2024

În minutul 13, Duah a reuşit să deschidă scorul, cu un şut de la marginea careului, iar în minutul 45 Aebischer a dat lovitura, cu un șut din afara careului. Varga a deschis scorul pentru Ungaria în minutul 66, când a înscris cu o lovitură de cap, din apropierea porții. Iar în minutul 90+3, Embolo a dat lovitura şi a punctat superb pentru Elveţia!

Articolul continuă după reclamă

Chiar dacă maghiarii au avut prima ocazie a meciului, prin Roland Sallai, care a trimis peste poarta lui Sommer, în minutul 10. După numai trei minute, însă, Aebischer a pasat excelent şi Kwadwo Duah a deschis scorul cu primul său gol pentru naţionala helvetă, la a doua selecţie. VAR a validat golul, eliminând dubiile privitoare la o posibilă poziţie de ofsaid a lui Duah. În minutul 20 elveţienii au fost din nou aproape de gol, la şutul lui Ruben Vargas, respins de portarul Peter Gulacsi. Formaţia lui Murat Yakin a intrat totuşi cu două goluri avantaj la pauză, după reuşita lui Michel Aebischer, din minutul 45, gol venit în urma unei erori a apărării ungare.

După pauză, în minutul 66, Barnabas Varga a redus din diferenţă înscriind cu o lovitură de cap, la centrarea lui Szoboszlai. Maghiarii au revenit în meci, au avut mai multă coerenţă în acţiuni şi au controlat o scurtă perioadă jocul. Pe final elveţienii şi-au revenit şi au pus cu succes presiune pe defensiva ungară. În minutul 90+3, maghiarii au greşit din nou în defensivă, iar Breel Embolo a scăpat singur cu Gulacsi şi l-a lobat pe acesta, stabilind scorul final, 3-1 pentru Elveţia.

În clasamentul grupei A conduce Germania, cu 3 puncte (golaveraj 5-1), urmată de Elveţia, tot cu 3 puncte (golaveraj 3-1), în timp ce Ungaria şi Scoţia nu au nici un punct. La 19 iunie, în etapa a doua a grupelor, Germania va înfrunta Ungaria, iar Scoţia se va lupta cu Elveţia.

EURO 2024. Ungaria - Elveţia, echipele de start

Echipele de start pentru meciul dintre selecţionatele Ungariei şi Elveţiei, care are loc sâmbătă, la Koln, în Grupa A a Campionatului European de fotbal - EURO 2024 din Germania:

Ungaria: 1. Peter Gulacsi - 2. Adam Lang, 6. Willi Orban, 4. Attila Szalai - 5. Attila Fiola, 8. Adam Nagy, 13. Andras Schaefer, 11. Milos Kerkez - 20. Roland Sallai, 10. Dominik Szoboszlai (căpitan) - 19. Barnabas Varga. Selecţioner: Marco Rossi.

• Rezerve: 12. Denes Dibusz, 22. Peter Szappanos - 3. Botond Balogh, 7. Loic Nego, 14. Bendeguz Bolla, 18. Zsolt Nagy, 21. Endre Botka, 24. Marton Dardai, 15. Laszlo Kleinheisler, 16. Daniel Gazdag, 17. Callum Styles, 26. Mihaly Kata, 9. Martin Adam, 23. Kevin Csoboth, 25. Krisztofer Horvath.

Elveţia: 1. Yann Sommer - 22. Fabian Schaer, 5. Manuel Akanji, 13. Ricardo Rodriguez - 3. Silvan Widmer, 10. Granit Xhaka (căpitan), 8. Remo Freuler, 19. Dan Ndoye - 20. Michel Aebischer, 17. Ruben Vargas - 18. Kwadwo Duah. Selecţioner: Murat Yakin.

• Rezerve: 12. Yvon Mvogo, 21. Gregor Kobel - 2. Leonidas Stergiou, 4. Nico Elvedi, 15. Cedric Zesiger, 11. Renato Steffen, 14. Steven Zuber, 16. Vincent Sierro, 23. Xherdan Shaqiri, 24. Ardon Jashari, 26. Fabian Rieder, 7. Breel Embolo, 9. Noah Okafor, 25. Zeki Amdouni.

Arbitru: Slavko Vincic; arbitri asistenţi: Tomaz Klancnik, Andraz Kovacic; al patrulea oficial: Rade Obrenovic (toţi din Slovenia)

Arbitru video: Nejc Kajtazovic (Slovenia); arbitri asistenţi video: Bartosz Frankowski, Tomasz Kwiatkowski (ambii din Polonia)

Campionatul European de Fotbal va ține o lună. Finala va fi pe 14 iulie, la Berlin. În total sunt 51 de meciuri care se dispută pe 10 stadioane. România va întâlni pe rând Ucraina, pe 17 iunie, la ora 16:00, la München, Belgia, pe 22 iunie, la ora 22:00, la Köln și Slovacia, pe 26 iunie, la ora 19:00, la Frankfurt am Main.

Credeţi că sunt pregătite autorităţile să facă faţă codului roșu de caniculă?
Observator » Sport » Ungaria – Elveția 1-3 la Euro 2024. Victorie clară pentru elvenţieni în al doilea meci al Grupei A