Video Staţiunea aflată la 20 de kilometri de Miercurea Ciuc care concurează cu Poiana Braşov. Peisajele fabuloase şi pârtiile excelente atrag turiştii ca un magnet
Zăpadă multă, peisaje fabuloase, pârtii excelente pentru schi şi săniuş. Toate te aşteaptă în Harghita, transformată zilele acestea în tărâmul vacanţelor. După ninsori ca în basme, staţiunile răsună de chiotele încântate ale turiştilor care găsesc, bonus, o vacanţă ca în Laponia: plimbări cu sania trasă de câini husky.
Plimbarea cu sania trasă de câini pe potecile din pădure este preferata turiştilor care ajung în staţiunea Harghita-Băi, la 20 de kilometri de Miercurea Ciuc. La mare altitudine, printre piscuri acoperite cu zăpadă şi brazi albi, copii şi părinţi se bucură de unul dintre cele mai frumoase peisaje de iarnă din România.
Concurează cu Poiana Braşov
De la Hargita-Băi, un snowmobil de mari dimensiuni te duce la domeniul schiabil într-o plimbare de o oră care costă 40 de lei. În vârful muntelui te aşteaptă altă colecţie de privelişti, iar pe copii, o baie în zăpadă.
"Este superb. Vremea e extraordinară, e perfect, splendid", a declarat o turistă.
- Delicii cu tradiții într-un sat pitoresc din Harghita. Oamenii vin de departe ca să redescopere gustul autentic al...
- Creștere alarmantă a cazurilor de cancer colorectal. Cel mai tânăr pacient tratat la Miercurea-Ciuc avea 26 de ani
- Trei familii la spital, cu simptome grave după ce au mâncat într-un restaurant din Harghita. Trei instituţii au...
- Trei familii au ajuns la spital după ce au mâncat la un restaurant din Harghita. Piedone a trimis o echipă în...
- A ars până la moarte. Un bărbat din Ditrău, Harghita şi-a dat foc
Pârtia de schi este perfectă, spun turiştii. Unii au dat staţiuni celebre pe zăpada din Harghita, iar un tânăr a venit tocmai de la Atena ca să se bucure de acest loc.
"Am venit în acest loc minunat să mă bucur de zăpadă şi să mă distrez cu prietenii mei din Harghita", spune un turist străin.
"Am lăsat Poiana pentru Harghita, pentru că e mai multă zăpadă aici decât acolo", spune un alt turist.
"Funcţionează două pârtii de schi momentan şi aşteptăm să se deschidă şi cele două din spate", a declarat Gabor Gelert, antrenor de schi.
Un skipass pentru o zi costă 100 de lei pentru adulţi şi 70 de lei pentru copii, iar echipamentele între 50 şi 70 de lei.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰