Antena LIVE

Curs valutar

Video

Trump ameninţă Rusia cu sancţiuni economice dure, dacă Putin nu acceptă armistiţiul de 30 de zile propus de SUA

Donald Trump ameninţă Rusia cu sancţiuni economice şi mai dure, dacă Vladimir Putin nu acceptă armistiţiul de 30 de zile în forma stabilită în Arabia Saudită. La rândul lui, Volodimir Zelenski anunţă că nu va recunoaşte niciodată teritoriile ocupate de Rusia. În timp ce Moscova analizează planul de pace, liderul de la Kremlin a mers în vizită în Kursk, pentru prima dată de la ofensiva fulger lansată de ucraineni anul trecut. Putin a ordonat armatei sale să elibereze complet regiunea. În cursul nopţii, un nou atac cu drone ucrainene a vizat mai multe regiuni ruseşti. Autorităţile ruse susţin că sistemele de apărare aeriană au reuşit să doboare 77 de drone. 

De la 13.03.2025, 08:17
WhatsApp
Trump ameninţă Rusia cu sancţiuni economice dure, dacă Putin nu acceptă armistiţiul de 30 de zile / Un nou atac cu drone ucrainene a vizat mai multe regiuni ruseşti peste noapte Profimedia

Imediat cum a ajuns în Kursk, Vladimir Putin a fost întampinat de Valeri Gherasimov, şeful Statului Major General al Forţelor Armate Ruse. Este pentru prima dată când liderul de la Kremlin ajunge în regiune de la ofensiva-fulger a ucrainenilor de anul trecut. Îmbrăcat în haine militare, direct de pe linia frontului, Putin le-a dat un set de ordine soldaţilor săi.

"Sarcina noastră în viitorul apropiat, într-un timp cât mai scurt, este să înfrângem definitiv inamicul. Să eliberăm complet teritoriul regiunii Kursk, să restabilim situaţia de-a lungul liniei graniţei de stat. Şi, bineînţeles, trebuie să ne gândim, v-aş ruga să vă gândiţi, la crearea unei zone de securitate de-a lungul graniţei de stat în viitor", a transmis liderul de la Kremlin.

Ucrainenii pierd teren în Kursk

Armata ucraineană pierde teren în Kursk şi s-ar putea vedea nevoită să se retragă complet din regiune. Numai în ultimele 5 zile, trupele ruse au eliberat 24 de aşezări din zonă şi au reocupat peste 1.100 kilometri pătraţi din teritoriul regiunii. Trupele lui Putin au luat de asemenea ostatici 430 de soldaţi ucraineni în timpul ultimelor lupte. 

Între timp, oficialii de la Moscova analizează armistiţiul de 30 de zile propus de Statele Unite, cu care Ucraina a fost de acord. Tot la Moscova va ajunge din moment în moment şi o delegaţie a americanilor, condusă de Steve Witkoff, considerat unul dintre oamenii de bază ai lui Donald Trump. Liderul de la Casa Albă a ameninţat că va pedepsi Rusia cu sancţiuni economice dure, dacă Vladimir Putin nu acceptă armistiţiul în forma stabilită în Arabia Saudită.

"Sigur, putem pune presiune. Pot lua măsuri financiare care ar fi foarte rele pentru Rusia. Ar fi devastator pentru Rusia. Dar nu vreau să fac asta, pentru că vreau să văd pace", a spus Trump.

Eforturi diplomatice din toate părţile

La Paris, miniştrii de apărare ale principalelor puteri militare din Europa au discutat despre securitatea Ucrainei. "Dincolo de asta (n.r prezenţa trupelor pe teritoriul Ucrainei), există şi alte probleme care trebuie abordate urgent. Am ridicat problema Mării Negre, securitatea în Marea Neagră, securitatea centralelor nucleare", a declarat Sebastien Lecornu, ministrul francez al Apărării. "Trebuie să înaintăm spre pace, spre garanţii de securitate şi trebuie să ne eliberăm poporul. Este esenţial ca partenerii noştri să se asigure că Rusia este pregătită să pună cu adevărat capăt războiului", a transmis şi Volodimir Zelenski.

Un document redactat de o echipă de experţi apropiată Serviciilor secrete ruseşti şi analizat de jurnaliştii de la Washington Post arată că mai devreme de 2026, pacea ar fi imposibilă.

Şi chiar dacă s-ar ajunge la una, se arată în document, Ucraina ar trebui să renunţe complet la ideea aderării la NATO, să îşi schimbe guvernul de la Kiev şi să recunoască teritoriile ocupate, lucru respins categoric de Zelenski. De asemenea, în ochii Rusiei, planul lui Trump de a opri conflictul în 100 de zile este unul nerealist.

Rusia spune că a doborât 77 de drone ucrainene peste noapte

Între timp, în cursul nopţii, un nou atac cu drone ucrainene a vizat mai multe regiuni ruseşti. Autorităţile de la Moscova susţin că sistemele de apărare aeriană au reuşit să doboare 77 de drone. 30 de drone au fost doborâte deasupra regiunii vestice Briansk, la granița cu Ucraina, în timp ce 25 au fost doborâte deasupra Kaluga, a precizat ministerul într-un comunicat citat de AFP.

Alte drone au fost interceptate deasupra regiunilor Kursk, Voronej, Rostov și Belgorod.

Mai multe oraşe ruseşti au fost vizate în noaptea de luni spre marţi, 10 spre 11 martie, de un atac cu 337 drone ucrainene, care a vizat în special regiunea Moscovei, ucigând cel puţin trei civili.

Redactia Observator

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie. ...

razboi rusia ucraina razboi ucraina donald trump vladimir putin volodimir zelenski
Întrebarea zilei
A mers corectitudinea politică prea departe în noul film Disney - Albă ca Zăpada?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Localitatea de lângă București în care oamenii se mută pe capete. Arată ca...
Fanatik.ro
Publicat 09.03.2025
Iluzie optică virală | Doar un geniu poate găsi polițistul ascuns în această...
Gandul
Publicat 09.03.2025
Justin Trudeau, în lacrimi după o discuție aprinsă și plină de injurii cu Trump
Adevărul
Publicat 08.03.2025
Jurații Chefi la cuțite vorbesc cu emoție despre sărbătoritele zilei de 8...
A1
Publicat 07.03.2025
Horoscopul zilei de 10 martie 2025. Taurii lasă trecutul în spate. Află ce se...
CaTine
Publicat 09.03.2025
BREAKING NEWS / A murit celebrul astrolog Minerva! Gabriela Dima s-a stins din...
spynews.ro
Publicat 07.03.2025
Accident teribil în Germania: jucătorului român i-a fost amputat piciorul »...
GSP
Publicat 06.03.2025
Care sunt cele cinci țări din lume care nu pot fi cucerite? Geografia se află...
Click.ro
Publicat 08.03.2025
Cel mai bogat oraș din lume. Aici locuiesc 350.000 de milionari și 60 de miliardari
Useit
Publicat 08.03.2025
Concertele și spectacolele lunii martie! Ce mari artiști putem vedea
Money.ro
Publicat 06.03.2025
„Sute de ucraineni morți” și un avantaj clar pentru armata rusă, după ce...
libertatea.ro
Publicat 09.03.2025
Fanii Selenei Gomez au constatat că vocea ei a devenit mai monotonă și lipsită...
ZU
Publicat 09.03.2025
Mini tarte cu pastă de ciuperci și șuncă. Un aperitiv savuros
Hello taste
Publicat 08.03.2025
Supă cremă de morcovi și cartof dulce. Delicioasă și ușor de digerat
Deparinti
Publicat 09.03.2025
Hande Erçel a îmbrăcat o ținută demnă de podium. Vedeta s-a aflat printre...
Happy
Publicat 07.03.2025
Ramona Bădescu a vorbit despre planurile de nuntă! „Am pus totul la cale!”
BZI
Publicat 07.03.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Cât de eficiente sunt cremele cu colagen. Ce spune medicul dermatolog despre...
Medicool
Publicat 09.03.2025