Un reputat medic din București, acuzat de tentativă viol, susține că totul e o înscenare
Scandal sexual în care este implicat un reputat medic ginecolog din Capitală. O tânără de 24 de ani susţine că doctorul ar fi încercat să o violeze în timpul unui consult medical.
De Alexandra Marin la 01.03.2020, 22:53- În scandal au apărut și camere de supraveghere.
- Medicul neagă acuzațiile.
Scandal sexual în care este implicat un reputat medic ginecolog din Capitală. O tânără de 24 de ani susţine că doctorul ar fi încercat să o violeze în timpul unui consult medical. Imagini surprinse de camerele de supraveghere arată cum iubitul fetei se îmbrânceşte cu medicul chiar în faţa clinicii. Poliţia a deschis un dosar penal, dar doctorul spune că totul a fost o înscenare.
Vizita unei familii la medic s-a transformat în bătaie în stradă. Tânăra de 24 de ani s-a programat la medicul Josep Kopp vineri seară. Era a doua vizită la cabinetul ginecologic. În urmă cu două săptămâni, fata ar fi făcut, la aceaşi doctor, o întrerupere de sarcină. Acum a revenit, spunând că are probleme în urma intervenţiei.
Josep Kopp, medicul ginecolog: Am văzut într-adevăr, este o infecţie. Şi când a văzut, s-a uitat la mine şi a zis: Am nevoie de 500 de euro. Am spus: pentru ce 500 de euro? Că ea a plătit şi nu e mulţumită pentru ce a făcut.
Fata are însă o altă variantă. Reputatul doctor ar fi încercat să o violeze în timpul consultaţiei. Şi-a alertat soţul care o aştepta pe hol, dar şi poliţia.
Femeia a ajuns la cabinetul ginecologic vineri seară, la ora 19 55. A stat în interior aproximativ 45 de minute, după care a revinit furioasă alături de partenerul său care, potrivit imaginilor de pe camerele de supraveghere, s-a certat cu medicul aproximativ 10 minute în faţa blocului.
Josep Kopp, medicul ginecolog: Ea cu bărbatul. Vine cu mâinile aşa: eu te omor! Norocul meu că a venit un vecin de sus, m-a ajutat să-l împingem afară.
Cuplul a depus o plângere la secţia 1 pentru tentativă de viol. Poliţiştii au ridicat din cabinet aparatură şi documente şi au audiat medicul şi pacienta. Tânăra a fost chiar şi la Institutul de Medicină Legală pentru analize. Medicii nu confirmă însă varianta ei.
(Reporter): Femeia nu spune că a fost violată şi că aţi vrut să o violaţi.
(Josep Kopp, medicul ginecolog): Nu, domnişoară. Eu dacă vreau să dorm cu cineva, întreb. N-am dormit niciodată cu o femeie fără acordul ei. Şi, dacă eu vreau să dorm cu cineva, nu dorm pe masă de metal. Uitaţi-vă, am un apartament. Nu e urât, e frumos. Pot să mă duc în pat frumos.
Fata care l-a reclamat pe renumitul medic ginecolog este din Columbia. Tânăra nu a putut fi contactată pentru un punct de vedere.
(Josep Kopp, medicul ginecolog): Fata este folosită de această persoană pentru că ultima ştire e că au dat-o afară de la videochat şi nu mai are niciun ban şi ei probabil merg pe această situaţie de şantaj
(Reporter): Deci credeţi că bărbatul o foloseşte ca să…
(Josep Kopp, medicul ginecolog): Sută la sută!
Ginecologul Josep Kopp a fost implicat în mai multe scandaluri. Mai multe paciente l-au acuzat că le-ar fi mutilat în timpul intervenţiilor.