Observator » Ştiri economice » Beneficiile transportului în comun!

Beneficiile transportului în comun!

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 30.08.2014, 11:33 | Modificat la 30.08.2014, 11:38

Un studiu recent arată că oamenii care folosesc mijloacele de transport în comun pentru a ajunge la serviciu sunt mai slabi decât cei care preferă propriile autoturisme

Un studiu recent arată că oamenii care folosesc mijloacele de transport în comun pentru a ajunge la serviciu sunt mai slabi decât cei care preferă propriile autoturisme 

Iar diferențele nu se deloc de neglijat. Mai exact, un om care utilizează autobuzul sau metroul pentru a merge la locul de muncă are cu 2.5 kilograme mai puțin decât unul care se folosește de automobilul din dotare.

Cercetările aparțin unei echipe de la London School of Hygiene & Tropical Medicine și de la University College din Londra, care au realizat studiul pe un eșantion important de persoane. Potrivit acestora, mișcarea pe care oamenii care folosesc mijloacele de transport în comun este cea care face diferența de greutate.

Articolul continuă după reclamă