Andreea Chițu, medaliată cu aur la Grand Prix-ul de la Jeju (Coreea de Sud)

Judoka română Andreea Chițu a cucerit medalia de aur în limitele categoriei 52 kg, astăzi, la Grand Prix-ul IJF de la Jeju (Coreea de Sud), ultimul concurs al anului

Chițu, vicecampioană mondială și medaliată cu bronz la Europene anul acesta, ieșise învingătoare și în Grand Prix-ul de la Tașkent, în timp ce la Grand Slam-ul de la Abu Dhabi a ocupat locul al doilea.

La Jeju, Andreea Chițu a învins-o în primul tur pe Sappho Coban (Germania), în sferturi a trecut de franțuzoaica Lucile Duport, în semifinale a câștigat în fața mongolei Tsolmon Adiyasambuu, iar în finală a dispus prin ippon de japoneza Ai Shishime.

România mai are doi sportivi în concurs, Daniel Natea și Vlăduț Simionescu, ambii de categoria +100 kg.

35 de lei kilogramul de carne de miel înainte de Paşte. Consideraţi preţul acceptabil?

Observator » Evenimente » Andreea Chițu, medaliată cu aur la Grand Prix-ul de la Jeju (Coreea de Sud)