Observator » Evenimente » ATENŢIE! Benzina şi motorina ne vor costa mai mult!

ATENŢIE! Benzina şi motorina ne vor costa mai mult!

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 06.02.2014, 13:25 | Modificat la 06.02.2014, 13:28

Scumpirea carburantului se datorează accizei suplimentare de 7 eurocenţi. Astfel, pentru un litru de benzină sau motorină vom plăti cu 0,4 lei mai mult.

 În primele trei luni de la aplicarea acestei modificări este posibilă o scădere a consumului total cu 1-2%, susţine vicepreşedintele Rompetrol Cătălin Dumitru.

Iniţial, Guvernul intenţionează să aplice acciza de 7 eurocenţi la începutul anului, modificarea fiind însă amânată pentru 1 aprilie.

sursă: Antena 3

Articolul continuă după reclamă