Când ar putea circula bucureştenii cu noile autobuze electrice. Anunţul lui Nicuşor Dan
Cele 100 de autobuze electrice au ajuns în depoul STB Bujoreni și urmează să fie puse în circulație, a anunţat primarul general al Capitalei într-o postare pe Facebook. Nicușor Dan a precizat şi că, în 2024, PMB va demara achiziția pentru 200 de tramvaie noi.
![Când ar putea circula bucureştenii cu noile autobuze electrice. Anunţul lui Nicuşor Dan Când ar putea circula bucureştenii cu noile autobuze electrice. Anunţul lui Nicuşor Dan](https://img.observatornews.ro/0/2023/11/30/552146/autobuz-electric-6acbff0d.jpg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
"Cele 100 de autobuze electrice au ajuns în depoul STB Bujoreni și urmează să fie puse în circulație. 65 de tramvaie noi merg de anul acesta, pe liniile cu cel mai mare număr de călători, iar până în primăvara anului viitor vor fi livrate toate cele 100 de tramvaie Imperio", scrie pe Facebook Nicușor Dan.
PMB va demara achiziția pentru alte 200 de tramvaie noi
El precizează că în 2024, PMB va demara achiziția pentru alte 200 de tramvaie noi.
"La începutul anului viitor, vor sosi în Capitală și cele 100 de troleibuze Solaris. Treptat, vom înlocui complet flota STB prin achiziția de vehicule noi, astfel încât să asigurăm un transport în comun public civilizat și modern", încheie Dan.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰