Video Când revine în ţară Coiful de Coţofeneşti. A fost deteriorat de hoţi în timpul jafului

Coiful Dacic se întoarce acasă. Tezaurul României a fost recuperat, la mai bine de un an după ce a fost furat de la muzeul Drents din Olanda, dar nu în stare perfectă. Coiful de la Coțofenești, simbol al patrimoniului geto-dacic, a fost găsit ușor avariat, pentru că ar fi fost scăpat de hoţi chiar în momentul jafului. Două dintre brăţări au fost găsite şi ele, însă a treia lipsteşte în continuare. Pentru moment, tezaurul recuperat este sub pază tot la muzeul Drents şi urmează să fie trimis în ţară.

de Cristi Popovici

la 03.04.2026 , 13:56

Aşteptăm noi reacţii oficiale despre momentul în care Coiful de la Coţofeneşti şi cele două brăţări dacice vor ajunge în România. Ministrul Culturii are programată astăzi o conferinţă de presă în care va anunţa paşii pentru repatriere, dar şi ce se va întâmpla cu obiectele de patrimoniu după ce vor fi aduse în ţară.

Ancheta continuă pentru a afla unde este cea de-a treia brăţară

Deocamdată, tezaurul se află în Olanda, sub pază, la muzeul Drents. Coiful are câteva îndoituri şi urme de lovituri după ce ar fi fost scăpat de hoţi în timpul jafului. Specialiştii spun însă că poate fi restaurat complet. Cele două brăţări dacice nu au fost avariate. Ministerul Culturii ia în calcul ca tezaurul să fie adus în următoarele zile, cel mai probabil cu o aeronavă specială şi sub escortă.

Articolul continuă după reclamă

O dată ajuns în ţară, Coiful şi brăţările vor fi expertizate la Muzeul Naţional de Istorie şi abia după aceea vor putea fi expuse publicului. Potrivit presei olandeze, procurorii au făcut o înţelegere cu cei trei suspecţi arestaţi. Avocaţii acestora ar fi predat tezaurul după ce inculpaţii au acceptat să divulge locul unde era ascuns. Ancheta continuă pentru a afla unde este cea de-a treia brăţară.

Cristi Popovici Like

Nu poți să fii jurnalist dacă nu iubești adrenalina, provocările și, mai ales, oamenii. Este una dintre cele mai palpitante meserii din lume.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
Vi se pare corect ca maşinile electrice să aibă parcare gratuită?
Observator » Evenimente » Când revine în ţară Coiful de Coţofeneşti. A fost deteriorat de hoţi în timpul jafului