Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Video Capitala intră în şantier. PMB promite că va repara 880 de străzi în toate sectoarele în următorii 4 ani

Străzile şi trotuarele din Bucureşti intră în reparaţii de luna viitoare. Şantierele vor dura patru ani şi vor costa un miliard de lei. În primăvară, Primăria a "plombat" aproape 100 de străzi pe care apăruseră gropi mari. Acum, va avea de lucru de opt ori mai mult. 

de Andreea Milea

la 03.08.2025 , 19:25

Sute de şoferi trimit sesizări primăriei după ce îşi strică maşinile în gropile, denivelările şi canalizările de pe străzi. Primăria Bucureştiului promite că va repara cele 880 de străzi pe care le are în grijă în toate sectoarele capitalei. Cele mai multe probleme sunt în Sectorul 5, care are aproape 400 de artere.

Pe o stradă din sectorul 5 al Capitalei nu s-au mai făcut investiţii de mai bine de 14 ani. Drumul este plin de denivelări, gropi şi două maşini aici nu încap. La fel şi pe trotuar unde pietonii abia au loc să meargă. "Foarte prost. Se ingustează, n-ai loc cu două masini. Ceva rău, se strică suspensia, amortizoarele". "De doi ani de zile tot aşa e, nu vine nimeni. S-au făcut zeci şi zeci de sesizări, nu vine nimeni. Se înjură de dimineaţa de la prima oră până seara târziu".

Nici în centru nu este mult mai bine. Pe lângă gropile din asfalt, trotuarele sunt sfărâmate. "De ani de zile arată aşa. Astea au fost reparate, inchise si acum le-au deschis din nou", spun localnicii. "Mi-aş dori să se asfalteze de mulţi ani. M-am bucurat când eram puştan când s-a asfaltat tot Bucureştiul prin 2008 dacă nu mă înșel și apoi s-au gândit cu tot soiul de lucrări. Da, după ce au asfaltat și arăta bine. Sperăm să se mai întâmple odată"

Articolul continuă după reclamă

"Asfaltul în Bucureşti este unul foarte îmbătrânit. Nu s-au mai reabilitat bulevarde sau chiar reparaţii majore de cel puţin 7-8 ani, chiar mai bine şi atunci clar trebuie să luăm străzile, că sunt ele mai mici sau bulevarde secundare, să asfaltăm într-o măsură cât mai mare. Preconizez că în aproximativ 2 saptămâni să reuşim să începem lucrările de asfaltare atât pe carosabil cât şi la trotuare", a declarat Marian Bârgău, director Administraţia Străzilor Bucureşti. Pentru primele reparaţii, Municipalitatea a alocat deja 450 de milioane de lei.

Andreea Milea Like

Am început cu muzica, am continuat cu dansul şi am ales jurnalismul. Ce au în comun? Zilnic găseşti ceva nou. Cât de mult înseamnă un cuvânt, un moment sau 10 secunde înainte de live.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
Aţi cumpărat apartamente mai mici decât prevede legea datorită preţului?
Observator » Evenimente » Capitala intră în şantier. PMB promite că va repara 880 de străzi în toate sectoarele în următorii 4 ani