CM2014: Umilire! Olanda-Spania : 5-1

"Portocala mecanică" a umilit "Furia Roja" în reeditarea finalei Mondialului din 2010. Spaniolii au condus cu 1-0, dar băieţii lui Van Gaal au întors partida ca nişte adevăraţi campioni

Xabi Alonso a deschis scorul în minutul 27, din penalty, pentru iberici, dar rezultatul pauzei avea să fie 1-1, după o reuşită extraordinară a lui Robin van Persie! Lob cu capul şi Casillas rata şansa de a-l bate pe Zenga la numărul de minute fără gol primit la Mondiale.

Robben (53) - după un dribling pe care Pique nici acum nu l-a înţeles, De Vrij (65) - după un presupus fault, Van Persie (72) - după o uriaşă eroare a lui Casillas, Robben (80) - după un sprint incredibil pe lângă Ramos şi o întoarcere umilitoare lângă Casillas!!! Aşa a sunat, în goluri, cea de-a doua repriză. Au fost patru goluri ale olandezilor în 45 de minute.