Observator » Evenimente » COD GALBEN de ceaţă în jumătate de țară

COD GALBEN de ceaţă în jumătate de țară

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 18.12.2013, 10:01 | Modificat la 18.12.2013, 10:03

Meteorologii au avertizat că în 13 judeţe din nordul, estul şi sudul ţării este ceaţă. Avertizarea ANM a intrat în vigoare la ora 7 dimineața și a fost prelungită până la ora 12:00.

Ceața reduce vizibilitatea sub 200 de metri şi izolat sub 50 de metri, iar în unele zone s-a depus chiciura.

Codul galben emis de Administraţia Naţională de Meteorologie este valabil pentru județele: Bacău, Vrancea, Neamţ, Vaslui, Botoşani, Gorj, Vâlcea, Dâmboviţa, Teleorman, Ialomiţa, Călăraşi, Constanţa şi Tulcea

Este afectată inclusiv vizibilitatea pe drumurile naţionale şi europene aferente şi autostrada A2.

Articolul continuă după reclamă