Observator » Evenimente » Gripa, pericol în creştere în România. 35 de oameni au murit

Gripa, pericol în creştere în România. 35 de oameni au murit

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 19.02.2018, 19:21 | Modificat la 19.02.2018, 21:20

Gripa ucide nu doar pacienţi cu alte afecţiuni, ci şi oameni perfect sănătoşi. O mamă din Argeş a murit la şapte zile după ce a fost internată.

Gripa ucide nu doar pacienţi cu alte afecţiuni, ci şi oameni perfect sănătoşi. O mamă din Argeş a murit la şapte zile după ce a fost internată. Avea 47 de ani şi doi copii. Nu era însă vaccinată antigripal.

În ultimele zile, alţi doi oameni au murit din cauza virusului gripal: o bătrână din Bucureşti şi un bărbat din Mureş. Numărul deceselor a ajuns astfel la 35. Institutul Naţional de Sănătate Publică încă nu a declarat epidemie de gripă la nivel naţional.