Video Ieșeanul care a luat foc după ce a aruncat din greşeală o petardă lângă o canistră de benzină va fi transferat în Germania. Are arsuri pe 75% din corp
Bărbatul de 30 de ani din Iaşi care a ajuns cu 75% arsuri din corp după ce e aruncat din greşeală o petardă lângă o canistră de benzină a fost transportat sla un spital din Germania. Tatăl a trei copii va fi sedat, intubat și ventilat mecanic.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Incidentul s-a petrecut în curtea casei bărbatului unde, potrivit polițiștilor, a ajuns la spital cu arsuri pe 75% din suprafaţa corpului după ce a aruncat o petardă aprinsă în apropierea unei canistre pline cu combustibil, care a luat foc rapid. Când şi-a dat seama ce a făcut - mai ales că în jur erau muţi copii - bărbatul a sărit să stingă flăcările.
Diana Cimpoeșu, medic-șef UPU-SMURD Iași, spunea că medicul de terapie intensivă SMURD a decis, fiind vorba de o arsură 75% din suprafața corporală, că pacientul trebuie sedat, intubat și ventilat mecanic.
"S-a început resuscitarea volemică, a fost adus în urgențe, cu arsuri de gradele II și III", spunea Cimpoeșu.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰