Observator » Evenimente » Maraton la Polul Nord

Maraton la Polul Nord

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 12.04.2014, 09:13 | Modificat la 12.04.2014, 09:56

Un american şi o germană sunt câştigătorii ediţiei din acest an a Maratonului de la Polul Nord. 47 de sportive şi sportivi din 20 de ţări au luat parte la cel mai glacial maraton din lume

Acesta s-a desfăşurat pe o temperatură ce atingea uneori minus 30 de grade Celsius. Traseul, cu lungimea regulamentară de 42,2 kilometri, a fost amenajat pe banchiza de gheaţă din Arctica, în apropierea unei baze ruseşti de cercetări polare.

Pe lângă arbitri, cursa a mai fost vegheată şi de paznici înarmaţi, pentru cazul în care vreun urs polar ar fi fost tentat să-i tulbure pe alergători.