Directorul INFP: Cutremurul a avut un mecanism NEOBIȘNUIT pentru Vrancea
Cutremurul cu magnitudinea 5,3 grade pe scara Richter care s-a produs în această noapte, în jurul orei 01.20, a fost cel mai puternic seism din acest an, alături de cel din 24 septembrie, care a avut aceeași magnitudine, a declarat Mircea Radulian, directorul științific al Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INFP).
![](https://img.observatornews.ro/0/2016/12/28/193736/1482903061c58177e8.jpg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Cutremurul cu magnitudinea 5,3 grade pe scara Richter care s-a produs în această noapte, în jurul orei 01.20, a fost cel mai puternic seism din acest an, alături de cel din 24 septembrie, care a avut aceeași magnitudine, a declarat Mircea Radulian, directorul științific al Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INFP).
"A fost ceva mai mult decât de obicei, dar intră într-o statistică normală. Noi considerăm aceste cutremure moderate, iar efectele lor sunt neglijabile. Seismul din această noapte nu a prezentat ceva deosebit. Putem remarca însă mecanismul focal, care nu a fost cel obișnuit în Vrancea, cu efecte către arcul carpatic, Brașov, Transilvania, zone unde în general cutremurele nu se simt, ceea ce indică o rupere a faliei către această direcție", a explicat Radulian la Antena3.
Potrivit șefului INFP, adâncimea seismului, de 98.9 kilometri, este una normală.
"Nu este ceva ieșit din comun. Ne încadrăm într-o activitate obișnuită, zic eu, nu avem motive să ne speriem", a mai spus șeful INFP.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰