Observator » Evenimente » Reacţia unui român care s-a prezentat la ordin la centrul militar. Ce spune armata despre document

Video Reacţia unui român care s-a prezentat la ordin la centrul militar. Ce spune armata despre document

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 03.03.2022, 21:16 | Modificat la 03.03.2022, 21:26

În ultimele săptămâni mai multe persoane care au făcut stagiul militar au primit ordine de prezentare la centrele militare zonale pentru verificări. De altfel, Ministerul Apărării Naţionale a cerut mai multor instituţii date medicale privind bărbaţii români apţi de serviciu militar. Totuşi, ministrul Vasile Dîncu a declarat că nu există motive de îngrijorare şi că acestea nu sunt ordine de recrutare.

Pe Cătălin l-am găsit in faţa Centrului Militar Judeţean din Iaşi. A făcut armata în urmă cu 20 de ani şi este pentru prima oară când se prezintă la ordin.

Cătălin: Am făcut studiu militar şi ne-au chemat că aşa au zis. În fiecare an sau la cinci ani trebuie.

Reporter: V-au mai chemat până acum?

Articolul continuă după reclamă

Cătălin: Până acum nu, că am fost plecat.

Pentru alţii nu este o noutate şi nici motiv de panică.

Bărbat: În 30 de ani m-au mai chemat, dar acum e cam târziu, nu mai au ce face cu mine. Ne-au chemat să ne verifice izmenele. Vă daţi seama că eu nu încap nici într-o gaură de tanc, dar într-un tranşeu.

Pe acelaşi subiect

 Autorităţile fac liste cu cei apţi de serviciu militar

Instituţii precum Direcţiile de Sănătate Publice ar fi primit solicitări de întocmire a unor liste nominale cu tinerii apţi pentru a îndeplini serviciul militar. Solicitările au fost transmise mai departe la medicii de familie.

Ileana Mihăescu, medic de familie: Am primit o adresă de la DSP, prin care eram rugaţi să facem o raportare statistică a bărbaţilor cu vârsta cuprinsă între 18 şi 35 de ani.

Tânăr: Toate legile trebuie respectate, motiv pentru care şi eu, la rândul meu, mă voi conforma.

Tânăr: Să nu fie nevoie, dar să fim pregătiţi pentru ce e mai rău.

Ministrul Apărării Naţionale spune că nu e cazul să ne îngrijorăm. Este vorba doar despre o verificare de rutină şi nu are legătură cu ceea ce se petrece în Ucraina. La fel susţine şi Primăria Capitalei. Într-o postare pe Facebook, Nicuşor Dan a negat că ar exista vreo intenţie de mobilizare a rezerviştilor din Bucureşti. Spune că este vorba doar de o actualizare a angajaţilor proprii şi este doar o coincidenţă că se întâmplă în aceste zile.