Video Un cerb de numai un an, care a poposit într-un cartier din Braşov, a fost salvat de o echipă de intervenţie. Animalul se rătăcise printre blocuri
În Braşov, nu doar urşii ies la plimbare printre oameni. Departe de pădure şi parcă dornic să cunoască civilizaţia, un cerb tânăr a poposit într-un cartier din oraş. În vârstă de numai un an, cerbul a ajuns în zona gării din Braşov, chiar pe terenul unui fost depou CFR.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
După ce a alergat bulversat câteva minute, a atras atenţia oamenilor care au alertat autorităţile. A fost prins şi apoi eliberat în pădure. Jandarmii din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile Brașov au fost sesizați, miercuri, că a apărut un cerb în zona fostului depou CFR, de pe strada Lacrămioarelor din Brașov.
"Animalul sălbatic a fost tranchilizat, i s-au oferit îngrijiri medicale și a fost eliberat în zona pădurii din Noua'', spun reprezenții Jandarmeriei Brașov.
Pentru prinderea cerbului au colaborat reprezentanții Regiei Publice Locală a Pădurilor Kronstadt și specialiștii din cadrul Primăriei municipiului Brașov.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰