Video Reguli noi la interviul de angajare, după ce Observator a arătat cum o firmă foloseşte poligraful
Interviurile de angajare la care sunt folosite detectoare de minciuni ar putea fi interzise prin lege. După cazul prezentat de Observator, sindicatele cer reguli clare și amenzi pentru companiile care folosesc testul poligraf la recrutare. Sindicaliştii consideră metoda intimidantă şi o încălcare a vieţii private.
Observator a arătat cazul unei tinere căreia, la un interviu de angajare pe un post în marketing, i s-a cerut să treacă printr-un detector de minciuni.
"Mi s-a spus din primul interviu că la final va fi și un test poligraf, de la început mi s-a spus că nu mă obligă să fac acest test, dar e un pas în procesul de recrutare și dacă vreau să merg mai departe pentru a obține acest job trebuie să fac acest lucru. Au fost întrebări dacă am fost trimisă să divulg informații din interiorul companiei, până la dacă am consumat substanțe ilegale în ultimii 5 ani", spune Andreea Popovici, candidată.
Cazul a făcut valuri. Reprezentanţii angajaţilor cer interzicerea acestei practici şi amendarea companiilor care folosesc detectorul de minciuni.
"E un abuz, e o încălcare a unor prevederi ale Constituției României și al unui alt instrument juridic european, Convenția Europeană a Drepturilor Omului", spune Dumitru Costin, președinte BNS.
Sunt interzise testele poligraf la angajarea lucrătorilor, unii își permit acest abuz, nu coroborează texte de lege.
Sindicaliștii vor acum să fie modificată legea.
"Noi o să pregătim un pachet legislativ, niște amendamente, pe care să le transmitem la Parlament, tocmai pentru a elimina ambiguitatea. Să fie explicit menționată în cadrul legislativ această interdicție!", spune Dumitru Costin, președinte BNS.
Prin testul poligraf de integritate, angajatorii urmăresc să afle dacă un candidat are anumite vulnerabilități, cum ar fi jocurile de noroc, consumul de substanțe interzise sau alte vicii, dacă are datorii sau, de exemplu, dacă a furat vreodată baze de date de la un alt loc de muncă.
Avocații în dreptul muncii spun că oricum, și fără o interdicție scrisă negru pe alb, testarea cu poligraful încalcă viața privată și demnitatea candidatului.
"Nu este deloc legal, pentru că este o ingerință nepermisă în viața privată. Poate să facă o sesizare la ITM și să spună: uite, la angajare, la acest angajator, ăsta este mecanismul și poate să i se atragă o sancțiune administrativă în acest sens. Poate să-l conteste mai departe în instanță civilă și să solicite inclusiv daune morale pentru încălcarea demnității în relațiile de muncă", spune Cătălina Bordianu, avocat specializat în dreptul muncii.
Propunerile sindicatelor urmează să fie trimise în Parlament.
