Observator » Ştiri externe » Doi americani şi un britanic au câştigat premiul Nobel pentru Medicină

Doi americani şi un britanic au câştigat premiul Nobel pentru Medicină

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 07.10.2019, 22:07 | Modificat la 07.10.2019, 22:09

Doi cercetători americani şi unul britanic sunt laureaţii Nobelului pentru Medicină, anul acesta. Cei trei savanţi au desluşit modul în care celulele percep şi se adaptează la cantitatea de oxigen din sânge. 

Doi cercetători americani şi unul britanic sunt laureaţii Nobelului pentru Medicină, anul acesta. Cei trei savanţi au desluşit modul în care celulele percep şi se adaptează la cantitatea de oxigen din sânge. 

Cercetătorii provin de la universităţile Harvard, Oxford şi John Hopkins - iar studiul lor are o importanţă crucială în lupta cu anemia sau cancerul. 

Zilele viitoare, Comitetul Nobel va decerna premiile pentru Fizică, Chimie şi Literatură. 

Articolul continuă după reclamă

Vineri va fi anunţat câştigătorul Nobelului pentru Pace, categorie la care favorita caselor de pariuri este activista Greta Thunberg.