Observator » Ştiri externe » Petiţie împotriva artificiilor şi petardelor, după ce un câine a murit de frică

Petiţie împotriva artificiilor şi petardelor, după ce un câine a murit de frică

Stăpâna lui Molly vrea interzicerea artificiilor şi a petardelor Molly a murit la numai patru luni şi jumătate - Metro Online
Cristi Ioniţă | Timp citire: 2 minute
Publicat la 04.11.2019, 18:54 | Modificat la 04.11.2019, 18:59

Susan Peterson, din Wombwell, Anglia, a demarat o petiţie împotriva folosirii artificiilor şi a petardelor, după ce câinele ei s-a speriat, a făcut infarct şi a murit la sfârşitul săptămânii trecute.

Susan Peterson, din Wombwell, Anglia, a demarat o petiţie împotriva folosirii artificiilor şi a petardelor, după ce câinele ei s-a speriat, a făcut infarct şi a murit la sfârşitul săptămânii trecute.

Wombwell a fost weekend-ul trecut în sărbătoare, însă mulţi dintre localnici au exagerat cu artificiile trase, iar zgomotele produse de acestea i-au fost fatale lui Molly, câinele de doar patru luni şi jumătate al lui Susan.

Un câine de patru luni a murit de frică, din cauza zgomotelor produse de artificii şi petarde

Articolul continuă după reclamă

Conform Metro Online, Molly s-a speriat, a făcut infarct şi a murit, iar tragedia a făcut-o pe Susan să tragă un semnal de alarmă în acest sens.

Femeia susţine că iubitorii de animale nu au soluţii de protejare a acestora, în astfel de cazuri, iar animalele rămân marcate pe viaţă atât psihic, cât şi fizic, pentru că multe dintre animale, în încercarea disperată de a se ascunde, se lovesc rănindu-se.

Susan solicită interzicerea artificiilor şi a petardelor şi spune că este nevoie ca animalele neajutorate să fie ocrotite mai mult.