Observator » Ştiri externe » Artiştii în sculpturi de gheaţă s-au întrecut la Festivalul dedicat lor din Rusia

Video Artiştii în sculpturi de gheaţă s-au întrecut la Festivalul dedicat lor din Rusia

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 08.01.2022, 09:18 | Modificat la 08.01.2022, 09:19

În Rusia a avut loc, pentru al 16-lea an la rând, Festivalul de Sculptură în Gheaţă, cu ocazia Crăciunului pe rit vechi.

Festivalul a adus în faţa bisericii din Ekaterinburg mai mulţi artişti care au început să meşterească încă de la începutul anului.

Au participat 21 de echipe, iar fiecare a avut la dispoziţie 200 de metri cubi de gheaţă. Scena Naşterii Domnului, îngeri de dimensiuni impresionante sau lansarea primului satelit artificial al Pământului sunt doar câteva dintre temele alese de sculptori, anul acesta.