Observator » Ştiri externe » Cel mai frumos festival al Japoniei! Sărbătoarea CIREŞILOR ÎNFLORIŢI a transformat capitala Tokyo (VIDEO)

Cel mai frumos festival al Japoniei! Sărbătoarea CIREŞILOR ÎNFLORIŢI a transformat capitala Tokyo (VIDEO)

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 04.04.2017, 13:55 | Modificat la 04.04.2017, 14:39

Mii de japonezi au ieşit să admire pomii în floare, o tradiţie veche de secole. În cel mai faimos parc al oraşului, există 800 de cireşi din 40 de specii diferite.

Mii de japonezi au ieşit să admire pomii în floare, o tradiţie veche de secole. În cel mai faimos parc al oraşului, există 800 de cireşi din 40 de specii diferite.

Şi milioane de oameni vin în fiecare primăvară, din toate colţurile lumii, să îi admire.

Pentru japonezi, sărbătoarea este extrem de importantă şi marchează începutul anului şcolar şi chiar al celui fiscal. Spectacolul naturii durează câteva zile şi se încheie spectaculos, cu o ninsoare de petale roz.

Articolul continuă după reclamă